fot. PAP

Kolejny apel IPN o zmianę PRL-owskich nazw ulic

Instytut Pamięci Narodowej apeluje do samorządów o zmianę nazw ulic pozostałych po PRL-u. Instytut rozważa skierowanie wniosków do wojewodów w tej sprawie – informuje Nasz Dziennik.

Uchwały zapadałyby w trybie administracyjnym. Do wyjaśnienia pozostaje jednak kwestia uprawnień prokuratorów pionu śledczego.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat zabiega o likwidację nazw ulic będących pozostałością czasów komunistycznych – przypomina Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN-u.

– Ta akcja nie do końca odnosi odpowiedni skutek. Samorządy zasłaniają się częściowo decyzjami mieszkańców, którzy nie chcą tych nazw zmieniać. Z drugiej strony wskazują, iż jest to dla nich naprawdę uciążliwe. Stąd pomysł, by wykorzystywać możliwości prokuratorskie. Polegałoby to na tym, że występowano by w trybie Kodeksu administracyjnego o niezgodność uchwał, które nadawały ulicom komunistycznych patronów. Z tymi uchwałami miałby występować pion śledczy IPN – wyjaśnia Andrzej Arseniuk.

IPN równocześnie realizuje projekt „Patroni naszych ulic” zachęcający do wybierania wartościowych patronów.

W Sejmie natomiast są dwa projekty: poselski i senacki, zakładające usuwanie symboli komunistycznych z życia publicznego oraz zakazujące propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego. W listopadzie zajmie się nimi sejmowa komisja administracji.

RIRM

drukuj