fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

IPN poda nowe nazwiska ekshumowanych ofiar komunizmu

IPN ogłosi kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród poszukiwanych są m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”. 

Do tej pory z kwatery „Ł”, wydobyto szczątki ok. 200 osób, z których 16 zidentyfikowano. Udało się odnaleźć wybitnych dowódców oddziałów Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Wszystkim ofiarom terroru komunistycznego, polskim żołnierzom, którzy po II wojnie światowej walczyli z sowietyzacją Polski – należy przywrócić imię i nazwisko oraz przypomnieć o ich zasługach. Kolejny, już trzeci etap poszukiwań ofiar reżimu komunistycznego zaplanowano na wiosnę – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk

Najważniejszym działaniem, który IPN musi wykonać w tym roku jest doprowadzenie do trzeciego etapu prac ekshumacyjnych, poszukiwawczych na kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego w czasie których będziemy się starali odnaleźć tych około 90 więźniów, których szczątki z pewnością tam się znajdują. Problem z ich wydobyciem polega na tym, że znajdują się pod współczesnymi pomnikami. Poza tym, poza kwaterą „Ł” mamy w tym roku jeszcze plan na dwa inne miejsca do przebadania w Warszawie – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Uroczystości pogrzebowe odnalezionych już ofiar mają odbyć się w 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego – 27 września 2014 r.

IPN ogłosi imiona i nazwiska kolejnych ofiar komunizmu w Belwederze dzień przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

RIRM 

drukuj