Lekarze bez dodatku za leczenie niektórych schorzeń?

Resort zdrowia chce pozbawić lekarzy pierwszego kontaktu dodatku za leczenie pacjentów z cukrzycą, chorobami serca i infekcjami dróg oddechowych. Medycy grożą niepodpisaniem kontraktu – informuje jeden z dzienników.

Resort miałby zaoszczędzić na tym około miliarda złotych., które chce przeznaczyć na inne działania medyczne.

Dr Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że taka zmiana finansowania jest niekorzystna nie tylko dla lekarzy rodzinnych ale przede wszystkim dla przewlekle chorych pacjentów.

– Pomysł, który tak naprawdę przesuwa chorych z rąk lekarza rodzinnego do poradni specjalisty diabetologa jest wybitnie nietrafny i nie powoduje żadnych oszczędności. Może ta oszczędność jest w pierwszej chwili, bo ci chorzy będą się błąkać, ale późniejsze skutki, cukrzycy – takie jak leczenie powikłań nerkowych, ocznych, neurologicznych, kardiologicznych obciąży nasze społeczeństwo w sposób dramatyczny – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

Resort zapowiada wprowadzenie zmian od stycznia 2015 r.

Obecnie lekarze są finansowani według tak zwanej stawki kapitacyjnej za każdego zadeklarowanego pacjenta. Podstawowa stawka to 96 zł. rocznie za pacjenta.

Więcej pieniędzy otrzymują lekarze za intensywną opiekę nad osobami z cukrzycą i chorobami układu krążenia a także w okresie epidemii grypy.

RIRM

drukuj