fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Pierwsze spotkanie zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia

W Warszawie odbędzie się dziś pierwsze spotkanie zespołu, ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia. Lekarze rezydenci zapowiedzieli wczoraj wieczorem, że nie wezmą udziału w dzisiejszych pracach.

Deklaracja ta padła po spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

Szef resortu zdrowia ocenił, że protest lekarzy traci rację bytu. Przypomniał, że Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który m.in. zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.

– Pani premier jednoznacznie zadeklarowała, że będziemy jeszcze w tej chwili analizować możliwości ewentualnego skrócenia czasu dochodzenia do tych 6 proc. PKB, co oznacza, że jeśli to będzie możliwe, to taka decyzja może jeszcze zapaść. Natomiast w tej sytuacji wydaje się, że kiedy rząd realizuje to, czego wszyscy oczekiwaliśmy, a jednocześnie, co było przedmiotem żądań lekarzy rezydentów, to ten proces nie ma już racji bytu – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Takie samo zdanie wyraził szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. Rozszerzenie protestu budzi zdziwienie – ocenił. [czytaj więcej]

Specjalny zespół do spraw systemowych rozwiązań w służbie zdrowia powołał w poniedziałek minister zdrowia.

Zespół zapowiedziała premier Beata Szydło po rozmowach z protestującymi lekarzami rezydentami. Zaproponowała wówczas, by protestujący wraz z rządem przystąpili do wspólnych prac nad ich postulatami.

RIRM

drukuj