Na wtorek minister zdrowia zaprosił pracowników medycznych

Na wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaprosił przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych, by rozmawiać o ich postulatach. Na zaplanowane w piątek spotkanie związkowcy nie przyszli.

W najbliższą sobotę w Warszawie ma się odbyć wspólna manifestacja przedstawicieli wszystkich zawodów ochrony zdrowia zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych.

Minister zdrowia podał także, że na środę zaplanowano dodatkowe, nadzwyczajne posiedzenie zespołu branżowego Rady Dialogu Społecznego. Poświęcone ma być ono projektowi ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

„Dziś do Centrum +Dialog+ zaprosiłem przedstawicieli organizatorów jutrzejszego marszu. Jestem trochę zdziwiony, że tu nikogo nie ma, zwłaszcza, że do ostatniej chwili nie było to takie pewne. Otrzymałem odpowiedź od kilku organizacji. Jeszcze w ostatniej chwili miałem sygnał, że przynajmniej niektórzy z nich pojawią się tutaj. Więc wszystko jest przygotowane. No cóż, trudno jestem zdziwiony. Jest mi trochę przykro, ale mam nadzieję, że dialog będziemy kontynuować” – powiedział Konstanty Radziwiłł w piątek dziennikarzom po przybyciu do Centrum „Dialog”.

„Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, bo już w tej chwili jest konkretne zaproszenie na wtorek, dojdzie jednak do takiego spotkania, na którym, nie tylko poprzez manifestacje na ulicach, ale w bezpośrednim kontakcie, uda nam się porozmawiać o sprawach, które nas wszystkich trapią” – dodał minister zdrowia.

Podkreślił, że „jest rzeczą zupełnie oczywistą, że kilkaset tysięcy osób, które pracują w służbie zdrowia, mają również prawo do tego, aby pracować w godnych warunkach i godnie zarabiać”. „I na ten temat mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy rozmawiać” – zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

„Przy okazji chciałem powiedzieć, że także na przyszły tydzień na środę jest już zwołane kolejne posiedzenie – tym razem dodatkowe, nadzwyczajne – zespołu branżowego Rady Dialogu Społecznego” – poinformował minister zdrowia.

Podał, że głównym tematem posiedzenia będzie projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, który jest w konsultacjach publicznych.

„Proponujemy pewne minimalne stawki, które byłby zabezpieczeniem przed niegodnym traktowaniem pracowników przez pracodawców. I mam nadzieję, że to zostanie docenione” – zaznaczył K. Radziwiłł.

Pytany czy możliwe jest spotkanie ze związkowcami po zaplanowanej na sobotę manifestacji, odpowiedział: „nie sądzę, żeby to były najlepsze warunki do rozmowy”.

„Chciałbym abyśmy na spokojnie usiedli do rozmów w przyszły wtorek” – dodał minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl