fot. PAP

Chorzy na zanik mięśni mogą stracić prawo do rehabilitacji

Niewykluczone, że niebawem Ministerstwo Zdrowia opłaty za rehabilitację przerzuci na rodziny. Poza tym, ograniczony ma być dostęp do wizyt pielęgniarskich oraz lekarskich.

Wszystko to wskutek nowelizowanych przez resort zdrowia przepisów o świadczeniach gwarantowanych w opiece długoterminowej. W Polsce jest około dwóch tysięcy osób, które korzystają z domowych respiratorów – tak wynika z danych Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

Od stycznia prawo do rehabilitacji mają zachować tylko ci, którzy po zabiegu tracheotomii oddychają przez wprowadzoną do tchawicy rurkę lub są przykuci do łóżek. Osoby, które mogą oddychać przez maskę tlenową nie będą już rehabilitowane.

Sytuacja ta pokazuje jakie są braki w systemie zdrowia – zwraca uwagę poseł Tomasz Latos –  przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, kiedy resort zdrowia szuka oszczędności na leczenie pacjentów, na prowadzenie właściwej terapii, czy pomoc osobom chorym. To już stało się swojego rodzaju standardem. Jak wiemy NFZ brakuje pieniędzy w tym roku, ale najprawdopodobniej pieniędzy będzie brakowało i w przyszłym roku. Mówię to na podstawie przyjmowanego niedawno planu finansowego na przyszły rok, który po raz pierwszy w historii nie jest wyższy od planu finansowego za rok poprzedni. To wszystko pokazuje, jakie są braki finansowe w systemie. System NFZ bankrutuje. Bankrutuje oczywiście ze szkodą dla pacjentów – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

Osobom z problemami zdrowotnymi należy pomagać, a nie szukać oszczędności kosztem ich zdrowia – dodaje poseł.

Brakuje elementarnej, podstawowej empatii rządzących, zarówno w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i w ministerstwie, aby zrozumieć, jaka jest powinność resortu zdrowia. Osobom takim należy pomóc. Osobom niepełnosprawnym, osobom z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi należy pomagać, a nie szukać oszczędności. Z pewnością tą sprawą będę się zajmował, być może na posiedzeniu komisji, być może w inny sposób. Tej sprawy nie można tak zostawić. Jest jeszcze trochę czasu do 1 stycznia, by przyjrzeć się funkcjonowaniu opieki długoterminowej. Mam nadzieję, że choć trochę te złe przepisy uda się zmienić – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

RIRM

drukuj