fot. Tomasz Strąg

Min. Ł. Szumowski: Skracamy kolejki tam, gdzie można, m.in. poprzez zwiększenie finasowania

Skracamy kolejki tam, gdzie można to zrobić, poprzez zwiększenie finasowania, lepszą organizację, czy – tak jak w zaćmie, czy w endoprotezach – nielimitowane finasowanie pewnych świadczeń – powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef Ministerstwa Zdrowia był pytany w TVP INFO o zarzuty opozycji, że obecnie kolejki do leczenia są dłuższe niż za rządów PO-PSL. Minister podkreślił, że poprzez zwiększenie finasowania rząd stara się rozwiązać ten problem.

„Gdyby jakiekolwiek działania były podjęte, kolejki byłyby dzisiaj jeszcze krótsze. Skracamy kolejki tam, gdzie można to zrobić poprzez zwiększenie finasowania, poprzez lepszą organizację, poprzez – tak jak w zaćmie, czy w endoprotezach – nielimitowane finasowanie pewnych świadczeń, czy skrócenie czasu pobytu do jednego dnia w czasie operacji” – powiedział minister Szumowski.

„Natomiast są obszary, takie jak wizyty u specjalistów, gdzie kolejki wynikają też z tego, że po prostu brakuje lekarzy” – dodał.

Minister podkreślił, że należy w dalszym ciągu zwiększać finansowanie służby zdrowia, bo bez tego – jak mówił – „nie skrócimy kolejek” do leczenia.

„Musimy po pierwsze zwiększać finansowanie. Po drugie kształcić więcej kadr, a po trzecie poprawiać warunki finansowe choćby ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli tzw. przychodni specjalistycznych” – wskazywał minister.

Jego zdaniem należy działać „progresywnie, a nie rewolucyjnie”.

„To zajmie nam parę lat. To perspektywa jednej czy dwóch kadencji” – dodał.

Minister przypomniał także o zmianach mających na celu poprawienie sytuacji na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

„Niedługo wchodzi rozporządzenie, które radykalnie zmienia warunki na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Będzie regularna kontrola każdego pacjenta, który jest na SOR(…) Wprowadzamy również tzw. triaż” – powiedział.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju, które obsługują zdecydowaną większość pacjentów trafiających na SOR, obowiązkowo stosowany ma być triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów. We wszystkich oddziałach NFZ prowadzone będą szkolenia z triażu dla lekarzy, ratowników i personelu z SOR-ów.

Z kolei od lipca, na mocy rozporządzenia prezesa NFZ, o 10 proc. będą zwiększone wyceny na SOR-ach, co ma również poprawić sytuację.

Łukasz Szumowski był też pytany, co uważa za swój największy sukces podczas półtorarocznego sprawowania funkcji ministra. Wymienił m.in. rozmowy ze środowiskiem lekarskim, informatyzację ochrony zdrowia, czy wprowadzenie Narodowej Sieci Onkologicznej.

Odnosząc się z kolei do wyzwań na najbliższe lata wskazał m.in. na starzejące się społeczeństwo.

„To jest zadanie na przyszłą kadencję, do którego przygotowujemy się w tej chwili. To jest bardzo głęboka reforma pomiędzy resortem zdrowia a resortem rodziny, pracy i polityki społecznej. Na styku tych dwóch resortów jest opieka paramedyczna, dla osób niesamodzielnych, starszych” – podkreślił.

„Być może powinniśmy, i do tego się przygotowujmy, położyć znacznie większy nacisk na opiekę długoterminową, domową, dzienną” – dodał szef MZ.

PAP/RIRM

drukuj