MZ ogranicza dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej

Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć dostępność do dzieciobójczych pigułek wczesnoporonnych. Ich sprzedaż będzie mogła odbywać się jedynie na podstawie recepty.  

Obecnie dzieciobójcze pigułki ellaOne mogą zakupić osoby powyżej 15 roku życia bez recepty. Jednak, jak alarmują lekarze, stosowanie tego typu środków prowadzi do bardzo ciężkich zaburzeń hormonalnych – wskazuje dr Maciej Barczentewicz.

– Bezpośrednio potencjalną konsekwencją zastosowania pigułki ellaOne lub innych pigułek o tym charakterze jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się dziecka na etapie zarodkowym w jamie macicy, czyli to działanie wczesnoporonne. Jeżeli stosowanie takiej pigułki jest powtarzane wielokrotnie, a dostępność takiej pigułki bez recepty to umożliwia, (umożliwia to nawet bardzo młodym osobom, już od 15 roku życia), prowadzi to do zaburzeń hormonalnych – mówi Maciej Barczentewicz, ginekolog-położnik.

Możliwość zakupu środków wczesnoporonnych bez recepty możliwa jest od kwietnia ubiegłego roku, kiedy to ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę odpowiedniego rozporządzenia. Stało się tak po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu EllaOne przez Komisję Europejską.

– Władza się zmieniła, tamten rząd upadł, ale zostały konsekwencje i to są bardzo poważne konsekwencje dotyczące tych rozwiązań, dotyczące wszystkich problemów bioetycznych – dodaje Maciej Barczentewicz.

Resort zdrowia wskazuje jednak, że państwa członkowskie mają możliwość wprowadzenia ograniczeń dotyczących sprzedaży lub stosowania EllaOne. Wymaga to jednak przyjęcia stosownych przepisów w prawie krajowym, które następnie zostaną notyfikowane Komisji. Jak wskazuje Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, zmiana przepisów jest ważna, ale potrzebna jest także inna pomoc dla kobiet stosujących środki wczesnoporonne.

– Trzeba po pierwsze wspierać kobiety w tym, że jeżeli jest poczęte życie, to żeby one donosiły to dziecko, żeby pokochały to dziecko. Trzeba jej  pomagać, jeżeli kobieta nie ma takich odczuć – podkreśla Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

Projekt noweli o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych wejdzie w życie w czerwcu bieżącego roku.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl