fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Czynniki wpływające na rekonstrukcje rządów

W ostatnich latach najistotniejszym elementem który wpływał na przebieg rekonstrukcji rządu była rywalizacja frakcji wewnątrzpartyjnych – ocenia politolog dr. Jacek Sokołowski.

Premier Beata Szydło zapowiedziała dziś, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione zmiany personalne oraz systemowe w rządzie. Każdy z ministrów musi przejść do bardziej intensywnej i bardziej dynamicznej pracy – zaznaczyła.

Politolog dr Jacek Sokołowski wskazuje, że główny wpływ na rekonstrukcje rządów mają 3 kategorie czynników.

– Po pierwsze polityka wewnątrzpartyjna, po drugie potrzeby wizerunkowe, komunikacyjne partii, która tworzy rząd. Po trzecie merytoryczne wady i zalety poszczególnych ministrów i ich zdolność do realizowania polityki publicznej przy czym ten trzeci element, najważniejszy dla wyborców, jest tak naprawdę ostatni w hierarchii. Przez ostatnią dekadę w Polsce, moim zdaniem, jednak najistotniejszym elementem, który determinował przebieg rekonstrukcji, była rywalizacja frakcji wewnątrzpartyjnych. W drugiej kolejności polityka wizerunkowa, dopiero w trzeciej ewentualnie zdolność poszczególnych ministrów do realizacji polityki publicznej – powiedział dr Jacek Sokołowski.

Posłowie PiS-u mówią, że zmiany w rządzie „po mniej więcej” roku rządów były zapowiadane, nie powinno to nikogo zaskakiwać.

RIRM

drukuj