fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] W. Bańka: Jeśli spojrzeć na całe 4 lata, to rząd PiS wydał i wyda ok. 2 mld zł na dofinansowanie obiektów infrastruktury sportowej

Funkcjonujące programy: Klub, SKS i Team100, dofinansowanie wielu imprez, rozwój infrastruktury sportowej oraz polskiej turystyki – to największe sukcesy Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2017 r. – powiedział w rozmowie z red. Mateuszem Antczakiem z portalu radiomaryja.pl minister Witold Bańka. Szef resortu wskazał również na cele MSiT na 2018 r.

Z punktu widzenia polskiego sportu i turystyki w 2017 r. zostały przeprowadzone fundamentalne zmiany – powiedział Witold Bańka.

Jeśli chodzi o sport, to funkcjonują już dwa kluczowe programy. Po pierwsze, program Klub, gdzie 3351 klubów sportowych otrzymało dofinansowanie na pracę trenera, organizację zgrupowania sportowego czy zakup sprzętu sportowego. Po drugie, program SKS, gdzie ok. 280 tys. dzieci regularnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych pozalekcyjnych – tzw. SKS-ach. To są programy, które dofinansowujemy poprzez polskie związki sportowe, np. program Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2018 r. To jest też ogromna ilość dofinansowanych imprez na terenie całej Polski. Do tego wspieramy sport wyczynowy, gdzie najbardziej dofinansowaliśmy te najbardziej „medalodajne” dyscypliny, w tym program innowacyjny Team100, gdzie 127 beneficjentów (najbardziej utalentowanych młodych sportowców) już w tym roku zdobyło 98 medali w różnych kategoriach wiekowych na mistrzostwach Europy czy świata – wskazał minister sportu i turystyki.

Zaszły również ogromne zmiany, jeśli chodzi o infrastrukturę – dodał.

Jeśli spojrzeć na całe 4 lata, to rząd Prawa i Sprawiedliwości wydał i wyda ok. 2 mld zł na dofinansowanie obiektów infrastruktury sportowej, od małych otwartych stref aktywności (program OSA) aż po boiska, hale, baseny czy stadiony lekkoatletyczne. W przeciągu 4 lat powstanie ok. 6 tys. nowych obiektów sportowych – zaznaczył Witold Bańka.

Szef resortu wskazał także na zmiany legislacyjne w MSiT.

Zmiany takie jak nowelizacja ustawy o sporcie, ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie i wysoka pozycja Polski na arenie międzynarodowej, jeśli chodzi o politykę antydopingową. Przyczynia się do tego również moje uczestnictwo jako reprezentanta całej Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej WADA – podkreślił minister sportu.

Witold Bańka wskazał również na zmiany w polskiej turystyce.

Turystyka jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin polskiej gospodarki. Mamy za sobą ustawę o usługach turystycznych. Jest to największy akt prawny, który jest implementacją dyrektywy unijnej. Miały miejsce również akcje promocyjne, które prowadziliśmy, w tym dwa „Weekendy za pół ceny” na terenie całej Polski – zaznaczył polityk.

Minister sportu i turystyki wskazał również na najważniejsze cele resortu w 2018 r.

Zależy nam przede wszystkim na tym, aby poprzez kodeks dobrego zarządzania w polskich związkach sportowych podnieść jakość i poziom zarządzania kadr, zwiększyć transparentność funkcjonowania polskich związków sportowych, bo jest to odwieczny problem polskiego sportu. Brak transparentności i przejrzystości sprawia, że potencjał polskiego sportu jest duszony. Naszym zadaniem jest też oczyszczenie środowiska polskiego sportu. Mamy również na celu znowelizowanie ustawy polskiej organizacji turystycznej, aby powstała nowoczesna agencja promująca Polskę w kraju i za granicą. Mamy również wyzwania infrastrukturalne. Chcemy w dwa lata zbudować ok. 3 tys. małych obiektów rekreacji dla rodzin, dzieci i seniorów. Mamy również na celu zwiększanie zasięgu działania programów: Klub i SKS – podkreślił Witold Bańka.

RIRM

drukuj