fot. pl.wikipedia.org

W Warszawie odbędą się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

Rozwój stosunków bilateralnych oraz w ramach NATO i UE, a także potwierdzenie wsparcia ze strony Rumunii w istotnych dla Polski aktualnych tematach unijnej agendy będą przedmiotem piątkowych polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych – poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W konsultacjach wezmą udział premier Mateusz Morawiecki oraz szefowa rumuńskiego rządu Viorica Dancila wraz z towarzyszącymi im ministrami.

„Ze strony polskiej celem będzie podkreślenie znaczenia relacji z Rumunią – naszym sojusznikiem w NATO oraz partnerem w UE oraz w różnych formatach współpracy regionalnej” – powiedziała Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu poinformowała, że istotne w spotkaniu obu rządów będzie także wsparcie dla rozwoju polsko-rumuńskiej współpracy w obszarach: polityki międzynarodowej, gospodarki, cyfryzacji, inwestycji i rozwoju, infrastruktury, energetyki, bezpieczeństwa, obronności, rolnictwa oraz rozwoju obszarów wiejskich.

„Ważne jest również potwierdzenie poparcia ze strony Rumunii w istotnych dla Polski aktualnych kwestiach agendy UE, zacieśnienie współpracy bilateralnej w ramach NATO, w tym na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności oraz promocja współpracy Polski i Rumunii w różnych formatach regionalnych, w tym Trójmorza” – dodała Joanna Kopcińska.

Na dzisiejsze popołudnie zaplanowano wspólną konferencję prasową szefów polskiego i rumuńskiego rządu.

Viorica Dancila została szefową rumuńskiego rządu pod koniec stycznia. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

54-letnia Viorica Dancila tworzy trzeci już rząd od zwycięstwa wyborczego Partii Socjaldemokratycznej (PSD) w grudniu 2016 roku. Jej poprzednicy: Mihai Tudose i Sorin Grindeanu utracili swe stanowiska po konflikcie z szefem PSD Liviu Dragneą. Powodem były realizowane przez socjaldemokratów reformy wymiaru sprawiedliwości.

Viorica Dancila uchodzi za bliską współpracowniczkę lidera PSD. Partia Socjaldemokratyczna rządzi obecnie w koalicji z Sojuszem Liberałów i Demokratów (ALDE).

PAP/RIRM

drukuj