fot. PAP/Rafał Guz

Komisja Wenecka nie przełoży terminu publikacji opinii ws. TK

Komisja Wenecka poinformowała, że nie odłoży przyjęcia opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Uchwalenie opinii nastąpi na najbliższej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, w dniach 11 do 12 marca.

Przełożenia terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką w sprawie zmian dotyczących TK chciało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ma to związek z wyciekiem do mediów roboczej wersji opinii.

Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski komentując na antenie Radia Maryja decyzję komisji nie ukrywał swojego rozczarowania.

Nie spotkaliśmy się ze zrozumieniem, iż takie przesunięcie w czasie podjęcia dalszych etapów pracy nad opinią Komisji Weneckiej sprzyjałoby pracom nad nią.  W trakcie mojego pobytu cały czas padały uzasadnienia, że przecież wycieki to rzecz normalna w pracy Rady Europy. Rząd Polski nie jest gotów zaakceptować takiej tezy, że wycieki to jest cokolwiek normalnego dlatego uważaliśmy za stosowne złożyć taką propozycję. Ona nie została doceniona i cóż, pozostajemy jak gdyby w punkcie wyjścia. To zaufanie, którym obdarzyliśmy Komisję Wenecką, zostało nadużyte. Komisja Wenecka nie uczyniła nic, co mogłoby je w jakiś sposób odbudować. Pozostaje tylko wyrazić głębokie rozczarowanie – powiedział Aleksander Stępkowski.

Wiceminister spraw zagranicznych poinformował też, że rząd ma gotową odpowiedź na projekt opinii Komisji Weneckiej.

Wstępny projekt opinii ujawniła „Gazeta Wyborcza”, która nie ukrywa sympatii do polityków największej partii opozycyjnej. Według polityków PO uwagi zawarte we wstępnym dokumencie komisji ,,są bardzo poważne”.  Komisja ma wskazywać na paraliż Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj