Wiceszef MSZ: przyjmujemy do wiadomości decyzję Komisji Weneckiej

Przyjmujemy do wiadomości decyzję Komisji Weneckiej – powiedział w czwartek wiceszef dyplomacji Aleksander Stępkowski. Zwrócił uwagę, że decyzja Komisji, iż nie odłoży ona przyjęcia opinii na temat zmian w ustawie o TK w Polsce, nie była jednogłośna.

Biuro Komisji Weneckiej poinformowało w czwartek na stronie internetowej, że uchwalenie opinii ws. zmian dot. polskiego Trybunału Konstytucyjnego nastąpi na najbliższej sesji plenarnej KW, w dniach 11-12 marca.

Nie pozostaje nam nic innego, jak przyjąć do wiadomości decyzję prezydium Komisji Weneckiej. Komisja jest niezależnym organem, a my tę niezależność szanujemy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Warto podkreślić okoliczność, że ta decyzja jednak nie była jednogłośna. Jednak wątpliwości w gronie prezydium istniały – dodał.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany przez PAP o to, kto będzie reprezentował Polskę na najbliższej sesji plenarnej Komisji Weneckiej, w dniach 11-12 marca powiedział: „Nie ma jeszcze ustalonego składu delegacji. Będzie w niej prawdopodobnie szef MSZ Witold Waszczykowski”.

Przełożenia terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką w sprawie zmian dotyczących TK chciało polskie MSZ. Z taką propozycją zwrócił się w środę do sekretarza generalnego Rady Europy Aleksander Stępkowski.

Przeciek projektu opinii niewątpliwie w poważny sposób podważył zaufanie, jakim obdarzaliśmy Radę Europy i Komisję Wenecką w tej sprawie. Zaproponowałem sekretarzowi generalnemu, żeby podjął kroki mające na celu odbudowę tego zaufania. Jednym z nich, uważamy, jest zdecydowanie na odłożenie procedowania tej opinii tak, żeby uniknąć atmosfery wzmożonej walki politycznej – mówił w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych, uzasadniając złożenie wniosku do Komisji.

Rzecznik Rady Europy Daniel Hoeltgen powiedział w czwartek dziennikarzom, że „rozważono prośbę polską, ale Komisja Wenecka doszła do wniosku, że należy zachować agendę i zająć się tym, co teraz leży na stole, co jest ważną opinią”. „To zawsze było w harmonogramie, nie było żadnego powodu, by przesuwać (przyjęcie opinii). Jeżeli chodzi o prawodawstwo w Polsce, sytuację w Polsce – nic się nie zmieniło” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl