fot. PAP/Rafał Guz

Rzecznik Min. Zdrowia: Luzowanie obostrzeń nie spowodowało wzrostu zakażeń koronawirusem

Nie odnotowano wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

O kolejnym etapie znoszenia restrykcji w związki z koronawirusem mają poinformować premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Na dziś planowana jest konferencja prasowa. Rząd sukcesywnie znosi obostrzenia. Jest to uzależnione od sytuacji epidemicznej.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że jedynie na Śląsku wskaźnik zachorowalności jest powyżej jednego. Jednocześnie zaznaczył, że ogniska na Śląsku są już ogniskami zamkniętymi.

– Pierwsze wyniki analizy tego, co się wydarzyło w ubiegłym tygodniu, nie wskazują wzrostu zakażeń w wyniku kolejnego poluzowywania obostrzeń poza województwem śląskim, gdzie wskaźnik reprodukcji wirusa to 1,33. W pozostałych województwach notujemy wskaźnik zakażalności poniżej 1. Oznacza to, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę – poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Według najnowszych danych, wyzdrowiało już 10 020 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. To oznacza, że 45 proc. wszystkich osób, które do tej pory zachorowały, to osoby zdrowe.

Łącznie zanotowano dotąd 21 867 przypadków zakażeń COVID-19; zmarło 1013 osób.

 

RIRM

drukuj