fot. https://pixabay.com/pl/photos/szczepionki-mapa-%C5%9Bwiata-europa-5755081/

Wiele państw zwiększa obostrzenia w związku z ponownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem

Trzecia fala koronawirusa w pełni. Wiele państw zamyka granice i wprowadza zaostrzone przepisy sanitarne. Dodatkowe obawy budzą nowe odmiany patogenu, a co za tym idzie – także skuteczność dostępnych szczepionek.

Z danych europejskich wynika, że wiele państw poradziło sobie z pandemią i jej skutkami.

– Duża część globalnej gospodarki odbiła się szybciej niż oczekiwano, z powrotem do poziomu sprzed pandemii. Sytuacja zdrowotna poprawiła się, ograniczenia mobilności są mniej surowe, a ludzie i firmy lepiej sobie z nimi poradzili. Sektor produkcyjny przekroczył swoje poziomy z 2020 r. Równocześnie handel towarami również silnie rośnie – powiedziała Laurence Boone, główny ekonomista OECD.

Tymczasem wiele państw odnotowuje wzrost zakażeń. W obliczu trzeciej fali kraje podejmują radykalne kroki. W Estonii 98 proc. przebadanych próbek zawiera brytyjską odmianę koronawirusa.

– Sytuacja w Estonii, jeśli chodzi o koronawirusa, jest krytyczna. Musimy pilnie reagować, dlatego zdecydowaliśmy się na zamknięcie kraju – poinformowała Kaja Kallas, premier Estonii.

Od jutra uczniowie nie będą chodzić do szkół i powrócą do nauczania zdalnego. Mimo że przedszkola pozostają otwarte, władze apelują do rodziców, by dzieci pozostały w domach. Zamknięte pozostaną też lokale gastronomiczne, kluby sportowe i instytucje kulturalne. Taka sytuacja potrwa co najmniej miesiąc – zapowiedziała premier Estonii. Podobnie wygląda to w Bułgarii. Tam w ciągu tygodnia liczba zakażeń wzrosła o ponad 30 proc. To dotyczy również Hiszpanii, Węgier czy Ukrainy.

– Tak jak na całym świecie, tak i na Ukrainie zaczęła się już trzecia fala pandemii koronawirusa. Ukraina nie jest wyjątkiem – wyjaśnił minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Minister zdrowia podkreślił jednak, że nie satysfakcjonuje go liczba szczepień wykonywanych w całym kraju. Podczas gdy zakładano, że dziennie będzie szczepionych 10 tys. osób, w praktyce jest to tylko 3 tys.

Szczepionka stała się nadzieją na powrót do normalności. W Izraelu na 9 mln obywateli, zaszczepionych jest już 5 mln dorosłych Izraelczyków. Władze są na etapie rozmów o szczepionkach dla dzieci. Szczepienia planują przyspieszyć Włosi.

– Celem jest zwiększenie liczby dostępnych stacji szczepień do 32 oraz zwielokrotnienie szczepień do 2500 osób dziennie. Oczywiście jest to związane z liczbą dostępnych szczepionek – powiedziała Marginela Lombardi, lekarz wojskowy we Włoszech.

Dostępność preparatu stanowi jednak poważny problem. Koncerny farmaceutyczne opóźniają dostawy. W ostatnim czasie z realizacji nie wywiązała się AstraZeneca.

„Inni dostawcy w międzyczasie stali się godni zaufania. Po trudnym początku BioNTech/Pfizer osiągnął stabilny proces produkcyjny. Bardzo ciężko pracuje, aby osiągnąć swój cel dostaw w pierwszym kwartale. Tak właśnie powinno być. Tymczasem AstraZeneca od grudnia (2020 r.) do marca (br.) dostarczyła do UE mniej niż 10 proc. zamówienia zawartego w kontrakcie” – napisała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Po tym, jak Włochy zablokowały wywóz szczepionek do Australii, dziś w mediach pojawiła się informacja, że preparaty trafią na wyspę w ciągu 48 h. Coraz więcej państw decyduje się też na produkcję szczepionek. We Włoszech, Hiszpanii Francji i Niemczech rozpocznie się produkcja rosyjskiej szczepionki Sputnik. Tymczasem niektóre kraje przygotowują certyfikaty szczepień, by umożliwić podróże zagraniczne. Chiny chcą wprowadzenia elektronicznych certyfikatów zdrowia z informacjami o szczepieniach i wynikach badań na COVID-19. „Paszporty szczepień” rozważa też m.in. UE.

„Komitet organizacyjny zdecydował, że ceremonia powinna odbyć się w północno-wschodniej prefekturze Fukushimy za zamkniętymi drzwiami, zezwalając tylko uczestnikom i zaproszonym na wzięcie udziału w wydarzeniu, aby uniknąć gromadzenia się dużych tłumów podczas pandemii”  – informuje UE.

Przeciwko wpuszczeniu do kraju zagranicznych kibiców było 77 proc. Japończyków. Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przełożone z 2020 roku. Odbędą się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia br.

Tv Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl