fot. PAP/Adam Warżawa

Rusza akcja „Zaszczep się w majówkę”

Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą od dzisiaj do poniedziałku zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Otrzymają oni jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.

Mobilne punkty szczepień, w ramach akcji [„Zaszczep się w majówkę”] , pojawią się we Wrocławiu, w Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

– Namawiamy, żeby przyszło jak najwięcej osób. Mamy nadzieję, że uda się zaszczepić 2500 osób – zachęcał Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich.

– Będziemy obecni przez cały czas, w jakim punkt będzie funkcjonował – zapewniał komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Piotr Filipek.

Do starszych roczników uprawnionych do szczepienia dołączyły dziś osoby urodzone w latach 1984 i 1985, a 3 maja dojdą kolejne dwa roczniki – 1986 i 1987. Także wszyscy 30-latkowie lub starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku, mają już aktywne e-skierowanie.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień, zapowiedział, że duża część mobilnych punktów szczepień, które zostaną uruchomione w majówkę, będzie później wykorzystana w powiatach, w których jest najmniej punktów szczepień i w których terminy oczekiwania na szczepienia są najdłuższe.

Po majówce będzie kontynuowana rejestracja kolejnych roczników. Rząd zapowiada, że do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl