fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Zagraniczne media chwalą polski rząd za szybką reakcję na problemy gospodarcze spowodowane pandemią

Kolejne zagraniczne media chwalą polski rząd za wczesną reakcję na problemy gospodarcze spowodowane koronawirusem. Niemiecki portal „Focus Online” podał, że silna i odporna na kryzys polska gospodarka jest uznawana przez zagranicznych ekonomistów za fenomen.

W artykule czytamy, że na sytuację mają wpływ m.in. rynek niezależny od eksportu, pomoc dla przedsiębiorców i silna polityka socjalna.

Według prognoz Komisji Europejskiej, polski PKB zmniejszy się w tym roku zaledwie o 4,3 proc przy prawie 7,5 proc dla całej Unii Europejskiej.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, wskazał, że polska gospodarka od kilku lat jest budowana na dobrych decyzjach rządzących.

– Przez kilka lat zbudowaliśmy konsumpcję wewnętrzną. Dzięki programom społecznym dokonaliśmy redystrybucji dochodów w taki sposób, że włączyliśmy do konsumpcji również tych najbiedniejszych, wykluczonych, co daje bazę możliwości dla odreagowania gospodarki po kryzysie. W dzisiejszej sytuacji najważniejszym jest to, czy konsumenci wracają do swoich przedsiębiorstw, do swoich dostawców, do swoich usługodawców, do restauracji, fryzjera, sklepu i kupują. Jeżeli tak się dzieje, to te przedsiębiorstwa mogą odbudowywać swoją pozycję po tąpnięciu wynikającym z pandemii – mówił dr Artur Bartoszewicz.

Publikacja niemieckiego portalu „Focus Online” to kolejny materiał dobrze oceniający działania rządu. Wcześniej dziennik „Die Welt” podał, że Polska może wyjść z kryzysu jeszcze silniejsza. Zagraniczne media przypomniały również, że w 2009 roku nasz kraj doskonale poradził sobie z kryzysem euro, a w roku 2015 – z uchodźczym.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl