IPN ujawnia kolejne nazwiska ofiar terroru komunistycznego

Instytut Pamięci Narodowej przedstawił dziś kolejne cztery nazwiska ofiar terroru komunistycznego, zidentyfikowanych po ekshumacjach na warszawskich Powązkach.

Rozpoznani to: Tadeusz Pelak ps. „Junak”, Stanisław Kasznica ps. „Maszkowski”, Stanisław Abramowski ps. „Bury” i Bolesław Budelewski ps. „Pług”. 

– Cztery kolejne osoby zostały przywrócone naszej zbiorowej pamięci. Wśród nich jest między innymi ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych płk. Stanisław Kasznica, kawaler orderu Virtutti Militari i trzech innych żołnierzy polskiego podziemia. Myślę, że warto na to co dziś się stało spojrzeć z takiej perspektywy, że żyjemy w państwie, gdzie wiele spraw jest ciągle niewyjaśnionych, a okres komunizmu nie został jeszcze zamknięty, bo nie został rozliczony. Będzie to trwało tak długo, jak długo nie będziemy znali wszystkich miejsc gdzie ofiary systemu komunistycznego zostały pogrzebane, a potem zidentyfikowane – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kierował pracami w kwaterze „Ł” na Warszawskich Powązkach.    

Profesor dodał, że identyfikacja ofiar jest najlepszym ich upamiętnieniem w kontekście zbliżającego się święta Żołnierzy Wyklętych.

– Myślę, że jest to jedna z form upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, kiedy w przeddzień nieomal święta narodowego Żołnierzy Wyklętych, ogłosimy tak jak dzisiaj nazwiska tych, którzy zostali skazani na zapomnienie. Wymazywano ślady o nich samych i o miejscach ich pochówku. Dziś oddajemy tym wszystkim osobom wyjątkowy hołd – podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Do tej pory na terenie tzw. Łączki cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki 117 osób.

Ekshumacje w kwaterze na Łączce odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.

 

Wypowiedź prof. Krzysztofa Szwagrzyka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl