Papież apeluje o walkę z bezrobociem i niedzielę wolną od pracy

Papież Franciszek podczas sobotniej Mszy św. w mieście Campobasso we włoskim regionie Molise apelował o dołożenie wszelkich wysiłków i odwagę w walce z bezrobociem. Wyraził też opinię, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej z udziałem około 100 tysięcy osób na dawnym stadionie Papież powiedział, że bezrobocie jest „plagą, która wymaga każdego wysiłku i odwagi ze strony wszystkich”. To wyzwanie – dodał – przede wszystkim dla instytucji, świata biznesu i finansów. Apelując o krzewienie idei solidarności, Franciszek podkreślił, że „konieczne jest postawienie godności człowieka w centrum każdej perspektywy i każdego działania”. „Inne interesy, choć słuszne, są drugorzędne” – podkreślił.

Franciszek stwierdził, że „Kościół uczy się być każdego dnia sługą Boga i być gotów do wychodzenia naprzeciw najtrudniejszym sytuacjom, troszczenia się o maluczkich i wykluczonych”. Zauważył, że w Kościele nie ma miejsca na ambicję, rywalizację i narzekanie. Podkreślił, że trzeba wyzwolić się od „nieufności, smutku, strachu, wewnętrznej pustki”.

– Także w naszych wspólnotach nie brak negatywnych postaw, które sprawiają, że ludzie są skupieni na samych sobie i bardziej troszczą się o to, by się bronić, niż by poświęcać się dla innych – powiedział Papież.

Wcześniej, podczas porannego spotkania z przedstawicielami świata pracy na uniwersytecie w Campobasso, zachęcał do kreatywności.

– Jeśli nie będziemy starali się przełamywać schematów, nie pójdziemy do przodu. Trzeba być kreatywnym, myśląc o przyszłości – mówił Franciszek.

Jego zdaniem tylko w ten sposób będzie można znaleźć odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia obecny kryzys gospodarczy.

Papież wyraził przekonanie, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy i argumentował, że kwestia ta dotyczy wszystkich, nie tylko wierzących, gdyż jest to „wybór etyczny”.

– Czemu chcemy nadać priorytet? Niedziela wolna od pracy – z wyjątkiem najważniejszych służb – oznacza, że nie nadaje się priorytetu kwestiom gospodarczym, ale ludzkim, bezinteresownym, nie handlowi, ale relacjom rodzinnym, przyjacielskim. Może nadszedł moment, by zastanowić się, czy praca w niedzielę to prawdziwa wolność – mówił Ojciec Święty.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj