Ostatni dzień wizyty Papieża na Kubie

Dziś ostatni dzień wizyty Ojca Świętego Franciszka na Kubie. W Santiago pod przewodnictwem papieża sprawowana była uroczysta Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre. Z Santiago Papież odleci do Waszyngtonu.

O godzinie 14 czasu polskiego Ojciec Święty przewodniczył uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre.

W tym sanktuarium, strzegącego pamięci świętego i wiernego ludu Bożego, który pielgrzymuje na Kubie, Maryja jest czczona jako Matka Miłosierdzia. Stąd strzeże Ona naszych korzeni, naszej tożsamości, abyśmy nie zagubili się na drogach naszej beznadziejności – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Po godzinie 16 Ojciec Święty spotkał się z rodzinami w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i udzielił błogosławieństwa miastu. Podróż apostolska na Kubę ma szczególny wymiar – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba

Wydaje się że dla Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej kluczową sprawą jest, aby wolność religijna w tym kraju – przecież skomunizowanym – wróciła w pełnym tego słowa znaczeniu i żeby Kuba na powrót rzeczywiście stała się katolicką, bo takim krajem była – wyjaśnił prof. Mieczysław Ryba.

Z Santiago Papież odleci do Waszyngtonu. Na lotnisku w bazie wojskowej Andrews powita go prezydent Barack Obama z żoną Michelle i córkami. Jego sześciodniowa wizyta w USA wywołuje bardzo duże zainteresowanie miejscowych mediów. Tym bardziej, że jednym z punktów papieskiej podróży ma być czwartkowe wystąpienie Ojca Świętego Franciszka przed Kongresem.

Tutaj oczekiwanie i spekulacje mediów są następujące: iż Ojciec Święty nawiąże do swojej encykliki Laudato si’ i włączy się w dyskusję na temat klimatu, jego ocieplenia, które następuje w świecie, że zajmie stanowisko i będzie to jego wypowiedź nt. tej teologii integralnej, którą poruszył w swojej encyklice – powiedział o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

W piątek Papież przemówi w nowojorskiej siedzibie ONZ na forum Zgromadzenia Ogólnego.

Będzie to pierwszy w historii następca św. Piotra, który będzie przemawiał do Kongresu. Oczekuje się, że Ojciec Święty włączy się w ogólnonarodową dyskusję na temat emigrantów i reformy emigracyjnej. Jak będzie, czas pokaże – stwierdził o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

Kluczowym punktem pielgrzymki będzie udział Ojca Świętego w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się w Filadelfii.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj