fot. materiały prasowe

Powstała polska biografia Ojca Świętego Franciszka

Dostępna jest już pierwsza pełna polska biografia papieża Franciszka proponowana na rodzimym rynku. Ta książka powstała przede wszystkim dla Polaków – zaznaczają autorzy.

Z rocznicą wyboru Ojca Świętego Franciszka na Tron Piotrowy zbiega się wydanie książki pt. „Franciszek. Prawdziwa historia życia” autorstwa Agnieszki Gracz i Adama Sosnowskiego. Blisko dwustu pięćdziesięcio stronicową pozycję proponuje nam wydawnictwo Biały Kruk.

Adam Sosnowski podkreśla, że choć to nie pierwsza książka o papieżu Franciszku, jest ona na swój sposób tekstem wyjątkowym.

– Takich pozycji o Papieżu już trochę jest, natomiast one w większości ukazały się 2, 3, 4 tygodnie po konklawe, wówczas nie było jeszcze czasu na jakieś refleksje, na głębsze poznanie Papieża – to były właściwie kompilacje różnych artykułów. My mieliśmy rok, żeby się naprawdę przygotować. Zarówno mnie, jak i Agnieszce Gracz, która jest współautorką tej książki papież Franciszek od początku fascynował. Ten pierwszy rok pontyfikatu wykorzystaliśmy do tego, żeby Papieża troszeczkę lepiej poznać. W tym celu polecieliśmy między innymi do Buenos Aires – wspomina dziennikarz.

W stolicy Argentyny autorzy książki spotkali się z najbliższą rodziną Ojca Świętego: siostrą i siostrzeńcem. Rozmawiali również z przyjaciółmi i współpracownikami Jorge Mario Bergoglio.

– W sumie przeprowadziliśmy kilkadziesiąt rozmów z ludźmi, którzy znali Papieża jeszcze jak był dzieckiem czy młodzieńcem, aż do ludzi, którzy znali go jako kardynała, metropolitę Buenos Aires. To jest książka, gdzie naprawdę głęboko można poznać życie papieża Franciszka i to, co wywarło na niego wpływ. W książce opisany jest także pierwszy rok pontyfikatu: można zobaczyć w jakim kierunku idzie Ojciec Święty. Staraliśmy się troszeczkę odkłamać narrację medialną, która jednak dąży zawsze w jakimś określonym kierunku. Niektóre media na przykład próbują robić z Papieża liberała… – mówi Adam Sosnowski.

Książka jest pisana dla odbiorcy polskiego. Staraliśmy się to napisać tak, żeby ona i życie Papieża były zrozumiałe dla Polaka – tłumaczy Sosnowski. Wraz ze współautorką zwrócili uwagę m.in. na polskie wątki pontyfikatu Jorge Bergoglio. Mocno nakreślona została również rzeczywistość argentyńska – diametralnie różna od Polskiej. Autorzy zapuścili się nawet w  niebezpieczne dzielnice nędzy Buenos Aires, do których padre Jorge Bergoglio nigdy nie bał się wejść.

Publikacja dementuje wiele medialnych przekłamań na temat osoby papieża Franciszka. Zawiera też niezwykle bogatą galerię ok. 100 zdjęć.

W najbliższy poniedziałek 17 marca o godz. 17.30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbędzie się oficjalne przedstawienie książki „Franciszek. Prawdziwa historia życia”, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

 

RIRM

drukuj