Rząd uruchamia interwencyjny skup wieprzowiny

Jeszcze w tym tygodniu ma się rozpocząć interwencyjny skup wieprzowiny. Chodzi o obszar objęty unijnym ograniczeniami w związku z wykryciem u padłych dzików afrykańskiego pomoru świń.

Po tym jak w lutym wykryto dwa przypadki tego wirusa u padłych zwierząt, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Część zwierząt w strefie buforowej zaczyna przerastać, co wróży kolejne straty dla rolników. Polska już wystąpiła do Komisji Europejskiej, by ta ograniczyła strefę buforową, na której obowiązują dodatkowe restrykcje w związku z ASF.

Komisja Europejska ma podjąć decyzję w tej sprawie 18 marca. Tymczasem jak mówił Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych w tej sprawie można było dużo wcześniej podjąć działania prewencyjne.

Była taka możliwość, by parę miesięcy temu rząd się do tego przygotował, chociaż wiadomo było, że ta choroba szła od Gruzji już od 2008 roku. Nasz rząd liczył na jakiś cud, że nic się nie stanie, że to nie wejdzie itd. To jest tylko wina naszego rządu, że jest nieprzygotowany do takich działań kryzysowych – powiedział Zbigniew Obrocki.

Trudności ze sprzedażą wieprzowiny są powodem protestu w Łosicach w woj. Mazowieckim. Około stu rolników blokuje drogę krajową nr 19 . Planowane są też inne protesty.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl