fot. IPN

„Przystanek Historia” w internecie – 27 września IPN uruchomi nowy portal o dziejach XX wieku

IPN przygotowuje portal „Przystanek Historia”. Kierowany do pasjonatów historii ma czytelnie i nowocześnie przedstawiać XX-wieczne dzieje Polski. Hasło portalu to „Wirtualna podróż, prawdziwa historia”; jego premiera – 27 września, w 80-lecie Polskiego Państwa Podziemnego.

„Portal <<Przystanek Historia>> ma być rodzajem internetowego czasopisma popularno-naukowego Instytutu Pamięci Narodowej, skierowanego głównie do ludzi młodych i do tych osób, które korzystają z urządzeń mobilnych (…). Taka jest główna idea, aby idąc za hasłem portalu <<Wirtualna podróż, prawdziwa historia>> za pomocą kanałów cyfrowych docierać do ciekawie zaprezentowanych treści historycznych” – powiedział PAP i IAR dr Rafał Leśkiewicz, redaktor naczelny portalu, który pełni też funkcję wiceszefa Biura Badań Historycznych i pełnomocnika prezesa IPN ds. badań nad terrorem okupacyjnym w Polsce w latach 1939-45.

„Na portalu <<Przystanek Historia>> znajdziemy przede wszystkim ciekawe artykuły historyczne – głównie napisane w krótkiej formie, czyli teksty, które zachęcą czytelników do szybkiego zapoznania się z nimi. Będą jednak one mocno obudowane merytorycznie i będą <<otagowane>> zarówno okresami historycznymi jak i tematami, a więc użytkownik rozpoczynając swoją wędrówkę przez historię np. czytając najpierw tekst o Bitwie Warszawskiej poprzez system tagów może dotrzeć do upadku komunizmu, bo tak te powiązania na portalu będą ze sobą zorganizowane” – zapowiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Na portalu „Przystanek Historia”, który będzie zawierał również informacje o polskiej historii w języku angielskim (docelowo ma powstać cała jego anglojęzyczna wersja), internauci znajdą w zakładce „Biblioteka cyfrowa” wiele wydawnictw Instytutu.

„W zasadzie wszystkie publikacje IPN, które wydaliśmy w wersjach cyfrowych do swobodnego nieodpłatnego ściągnięcia. I znajdziemy tam też cały blok audio-wideo, a więc materiały filmowe i audycje radiowe, które przygotował Instytut Pamięci Narodowej” – dodał szef nowego portalu, którego patronami będą Józef Piłsudski, „Mały Powstaniec” i Anna Walentynowicz.

„Premiera portalu nastąpi 27 września w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego” – zapowiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Podkreślił przy tym, że portal jest odpowiedzią IPN na potrzeby edukacyjne młodzieży szkolnej.

„Uruchomienie portalu odbędzie się akurat wtedy, gdy będziemy kończyli pierwszy miesiąc początku roku szkolnego. Chcemy z tym portalem docierać do ludzi młodych i pomagać im w zrozumieniu bardzo trudnej historii XX wieku” – zaznaczył.

Portal będzie również prezentować najciekawsze przykłady dokumentów z zasobu archiwalnego Instytutu, który do końca ubiegłego roku obejmował ponad 92,3 km akt. W archiwum IPN znajdują się głównie dokumenty wytworzone w latach 1944-90 przez cywilne i wojskowe organa bezpieczeństwa państwa, takie jak Służba Bezpieczeństwa czy Wojskowa Służba Wewnętrzna. Do zasobu Instytutu wchodzi również dokumentacja archiwalna dotycząca zbrodni III Rzeszy Niemieckiej zgromadzona wcześniej przez Główną Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Bardzo wartościową część zasobu – jak podkreśla IPN – stanowią dary osób prywatnych.

Więcej informacji o nowym portalu IPN „Przystanek Historia” zostanie przedstawionych we wrześniu br., przed 80-leciem Polskiego Państwa Podziemnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl