fot. Paweł Palembas

Wakacje z Caritas dla dzieci z ubogich rodzin

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiedzania nowych miejsc. Jednak nie wszystkie dzieci mogą sobie pozwolić na takie podróże. Dlatego co roku Caritas Polska organizuje letnie turnusy dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. Najmłodsi z archidiecezji krakowskiej udadzą się w tym roku nad morze.

Wypoczynek letni organizowany przez Caritas jest przeznaczony szczególnie dla dzieci z tych rodzin, które same nie mogą sobie pozwolić na wyjazd ze względu na trudną sytuację materialną.

– Proponujemy taki wyjazd rodzinom wielodzietnym, rodzinom, które mają trudności materialne – takie rodziny mają pierwszeństwo u nas – oraz rodzinom, które wychowują dzieci niepełnosprawne czy opiekują się osobami niepełnosprawnymi – zaznaczyła s. Lidia Lupa, koordynator wolontariatu Caritas archidiecezji krakowskiej. 

W tym roku dzieci z Caritas archidiecezji krakowskiej udadzą się na północ Polski. Dwa turnusy odbędą się w Żelistrzewie, zaś trzeci w Ostrowie.

– Jeden turnus liczy 45 osób, drugi 44 i ostatni 65 osób – dodała s. Lidia Lupa. 

Podczas wakacji dzieci będą się bawić, zwiedzać nowe miejsca, a przez to poznawać tradycje, zwyczaje i historię Polski. Nie zabraknie też wspólnej modlitwy. 

– Można miło, bezpiecznie spędzić wakacje. Można też je spędzić w gronie najbliższych koleżanek, kolegów, w rodzinie, ale można też spędzić te wakacje blisko Pana Boga – wskazała Beata Stalmach, kierownik pierwszego turnusu.

Takie wyjazdy często owocują w późniejszym życiu.

– Pierwszy wyjazd z Caritasem jest potem takim pierwszym małym krokiem do bycia wolontariuszem, do pomagania sobie, do pracy wolontaryjnej – akcentowała Beata Stalmach.

Pierwszy turnus dzieci z Caritas archidiecezji krakowskiej rusza 25 lipca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj