Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Meksyku

Z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc ofiarom potężnego trzęsienia ziemi, jakie w ostatnich dniach nawiedziło Meksyk, zwróciła się w czwartek Caritas Polska.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Marta Walasik-Sałek, Caritas uruchomiła możliwość wsparcia osób poszkodowanych. Można wysłać SMS z hasłem „Meksyk” na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem „Meksyk”.

Zbiórka poprzez SMS z hasłem „Meksyk” prowadzona będzie do końca roku.

19 września po południu potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło Meksyk. Epicentrum wstrząsów znajdowało się nieopodal miasta Atencingo w stanie Puebla. Bardzo silne wstrząsy były odczuwane także w stolicy Meksyku. Według ostatnich danych miejscowych władz zginęło co najmniej 248 osób, ale na ostateczny bilans trzeba będzie poczekać nawet kilka dni, ponieważ ratownicy bez przerwy przeczesują gruzowiska w poszukiwaniu uwięzionych ludzi. Do szpitali trafiło blisko 1000 poszkodowanych.

Rzeczniczka dodała, że to drugie trzęsienie, które nawiedziło Meksyk w ciągu ostatnich dni. Wcześniej w nocy z 7 na 8 września południową część Meksyku doświadczyło trzęsienie ziemi o sile M8.1, jakiego nie notowano w tym kraju od września 1985 roku. Jego epicentrum znajdowało się około 90 kilometrów od miasta Pijijiapan, a ognisko około 70 kilometrów pod dnem Pacyfiku w Zatoce Tehuantepe. Zginęło wówczas niemal 100 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Jak poinformowała rzeczniczka Caritas, Konferencja Episkopatu Meksyku na swoim koncie na Facebooku zaapelowała o modlitwę za ofiary trzęsienia i ich rodziny.

O swojej bliskości z poszkodowanymi zapewnił papież Franciszek.

„Wczoraj przerażające trzęsienie ziemi dotknęło Meksyk, powodując wiele ofiar w ludziach i straty materialne. W tych chwilach cierpienia pragnę zapewnić o mojej bliskości i modlitwie za cały drogi naród meksykański. Wszyscy zanieśmy naszą modlitwę do Boga, aby przyjął na swoje łono tych, którzy stracili życie i pocieszył rannych, ich rodziny i wszystkich dotkniętych tą tragedią. Módlmy się także za służby medyczne i ratownicze, które śpieszą z pomocą wszystkim potrzebującym” – apelował na środowej audiencji papież.

Caritas Polska pozostaje w kontakcie z Caritas Internationalis i Caritas Meksyk, które informują o sytuacji na miejscu i potrzebach poszkodowanych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl