fot. twitter.com/MS_GOV_PL

Coraz więcej Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Rośnie liczba Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest to projekt realizowany dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządza Ministerstwo Sprawiedliwości. Placówki mają na celu pomóc ofiarom różnego rodzaju przestępstw: znęcania się fizycznego i psychicznego, przemocy domowej, oszustw, włamań, kradzieży, wypadków drogowych, pobić czy gróźb. 

Osoba pokrzywdzona, która zgłosi się do ośrodka, może liczyć na pomoc prawną, ale nie tylko – wskazała Angelika Adamska z fundacji Dies Mei, która zainicjowała powstanie kilkunastu ośrodków pomocy w woj. kujawsko-pomorskim.

– Taka osoba ma możliwość uzyskania porady, jakie może podjąć kroki prawne w sytuacji, w której się znalazła. Doskonałym dopełnieniem jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna, ponieważ osoby poszkodowane często obwiniają same siebie za zaistniałe zdarzenie. Tracą wiarę w to, że jest szansa na ukaranie sprawcy i nie potrafią sobie poradzić z problemem. Dodatkowo można uzyskać również pomoc socjalną, taką jak pokrycie zobowiązań czynszowych, dopłaty do gazu prądu czy opału – zaznaczyła Angelika Adamska.

Na terenie kraju działa już kilkadziesiąt regionalnych ośrodków pomocy i prawie 200 punktów lokalnych. Co roku w Polsce około 200 tys. osób pada ofiarą różnego rodzaju przestępstw. Znaczna część poszkodowanych to kobiety i dzieci.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl