fot. PAP/Roman Zawistowski

VII Światowy Dzień Ubogich

Pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” obchodzimy w niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich. Nędza jest skandalem – mówił Ojciec Święty Franciszek w trakcie Mszy św. w Watykanie.

Światowy Dzień Ubogich odbywa się w Kościele z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka. Chrystus mówił, że ubogich zawsze mieć będziemy. Kościół od zawsze upominał się o nich – mówił ks. prof. Jan Machniak. Zwrócił uwagę na intencje, jakie towarzyszyły Ojcu Świętemu, gdy ustanowił Światowy Dzień Ubogich.

– Chciał, aby Kościół na nowo zwrócił uwagę na ubogich. Nie tylko okolicznościowo, nie tylko okazjonalnie, nie tylko poprzez instytucje, jakie są w Kościele, ale chodzi o to, abyśmy byli bardziej wrażliwi na tych ludzi, którzy są obok nas – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

Bycie obok może przekształcić się w bycie razem, bycie przy może przekształcić się w czułość, jaka nie jest przecież obca Bogu. Dlatego Światowy Dzień Ubogich poszerza ludzkie serca, pozwala zrobić następny krok w miłości. Kościół w Polsce jest tutaj gotowy do świadectwa. Niesie pomoc potrzebującym.

– Takimi osobami opiekujemy się w Polsce w jadłodajniach, noclegowaniach, w łaźniach, w wielu miejscach, gdzie osoba w kryzysie bezdomności może znaleźć pomoc i wsparcie – zauważył Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Poprzez Światowy Dzień Ubogich świadectwo Kościoła w Polsce może stać się także naszym świadectwem – to znaczy, że pomoc biednym będzie niesiona z naszym udziałem.

– Jeśli potrafimy przenieść tę miłość trochę dalej, do domu, do miejsca, w którym jesteśmy w stanie wesprzeć jakąś instytucję, która systemowo zajmuje się ubogimi, to jest to bardzo skuteczne. To efektywne działanie – dodał Paweł Trawka.

W Światowym Dniu Ubogich Ojciec Święty Franciszek – w trakcie Mszy św. w Watykanie – nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o talentach. Zauważył, że najcenniejszym darem, jaki otrzymujemy jest miłość i zostaliśmy wezwani, by stać się darem dla innych.

– Pełni darów, jesteśmy powołani do stawania się darem. Obrazy użyte w przypowieści są bardzo wymowne. Jeśli nie pomnażamy miłości wokół nas, życie gaśnie w ciemnościach. Jeśli nie wprowadzamy w obieg otrzymanych talentów, egzystencja kończy się pod ziemią, to znaczy tak, jakbyśmy już byli martwi – podkreślił papież Franciszek.

Ojciec Święty przestrzegał przed paraliżem egoizmu.

– Myśląc o tej ogromnej rzeszy ubogich, przesłanie Ewangelii jest jasne – nie zakopujmy dóbr Pana! Rozpowszechniajmy miłość miłosierną, dzielmy się chlebem, pomnażajmy miłość! Nędza jest skandalem – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaprosił w niedzielę do Watykanu na obiad 1200 bezdomnych i ubogich. W rejonie placu Świętego Piotra działają: przychodnia, łaźnia, punkt fryzjerski dla ubogich oraz noclegownia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl