fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: Drugi stopień zagrożenia lawinowego; na Kasprowym Wierchu 63 cm śniegu

W Tatrach panują trudne, zimowe warunki turystyczne. Zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego, umiarkowanego stopnia. Na Kasprowym Wierchu leży już 63 cm śniegu.

„Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Na wielu szlakach występują oblodzenia” – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeżeli wybieramy się w wyższe partie gór, konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.

Lawinowa dwójka oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samoczynne schodzenie mniejszych lawin. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich spadło 65 cm śniegu, a w samym Zakopanem jest około 9 cm białego puchu. Temperatura w mieście pod Giewontem w niedzielę rano spadła do -5 st. Celsjusza.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl