fot. PAP/Leszek Szymański

Synoptyk IMGW: Zima nie odpuszcza, ujemne temperatury do przyszłego tygodnia

Zgodnie z prognozami IMGW mimo stabilizacji pogody w najbliższych dniach nie należy spodziewać się ocieplenia. Zima nie odpuszcza, do przyszłego wtorku temperatury w nocy wciąż będą ujemne, często dwucyfrowe – podkreślił rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW podkreśliił, że po intensywnych poniedziałkowych opadach we wtorek śnieg pojawi się jedynie miejscami. Więcej opadów będzie jedynie na południowych i północnych krańcach kraju, gdzie można spodziewać się pięciocentymetrowego przyrostu pokrywy śnieżnej.

Temperatura maksymalna wyniesie od -10 stopni Celsjusza w północno-wschodniej części kraju do -1 stopnia Celsjusza na południu.

„Front, który przemieszczał się przez nasz kraj wczoraj, to był front ciepły” – podkreślił Grzegorz Walijewski.

Wiatr na północy kraju osiągnie do 70 km/h, natomiast w górach – nawet 100 km/h.

„Tam jeszcze będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne” – wskazał rzecznik IMGW.

W środę przewidywana jest stabilizacja pogody z ujemnymi temperaturami przez całą dobę. W nocy termometry mogą wskazać nawet -16 stopni Celsjusza. Możliwe są niewielkie opady śniegu. Silniejszych opadów można spodziewać się w czwartek, zwłaszcza na południu Mazowsza oraz w województwie świętokrzyskim.

„Zima do przyszłego wtorku absolutnie nie odpuszcza, w nocy cały czas mamy ujemne temperatury, w wielu miejscach będą to temperatury dwucyfrowe. Na razie nie widać wiosny” – podkreślił rzecznik IMGW.

PAP

drukuj