fot. PAP/Rafał Guz

Rzeszów: były funkcjonariusz MO oskarżony przez IPN; bezprawnie zatrzymał członka „Solidarności”

Pion śledczy IPN w Rzeszowie skierował do Sądu Rejonowego w Krośnie (Podkarpackie) akt oskarżenia przeciwko b. funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej Leonardowi B. Zarzuca mu bezprawne pozbawienie wolności członka NSZZ „Solidarność”.

Według prokuratorów pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, oskarżony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Krośnie, pomimo braku ku temu podstaw prawnych i faktycznych, zatrzymał pokrzywdzonego działacza „Solidarności”.

Ponadto oskarżony użył wobec niego przemocy fizycznej. Pokrzywdzonego w jego mieszkaniu przewrócił na podłogę. Następnie wraz z innymi nieustalonymi funkcjonariuszami ciągnął za nogi po schodach budynku, a potem do milicyjnego radiowozu.

Pokrzywdzony był wtedy – jak ustalili śledczy – „w niekompletnym nocnym stroju, bez butów, przy panujących wówczas zimowych warunkach atmosferycznych”. Ich zdaniem, narażał „go w ten sposób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia”.

Funkcjonariusz MO Leonard B. kierował także groźby wobec członków najbliższej rodziny pokrzywdzonego: żony i dwóch nieletnich synów.

„Stosował wobec nich przemoc fizyczną w celu zmuszenia ich do podpisania oświadczenia, iż wobec pokrzywdzonego nie stosowano przemocy fizycznej przy zatrzymaniu, oraz do informowania o jego związkowej działalności” – poinformowała naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie Beata Śmiechowska.

Czyny zarzucane oskarżonemu Leonardowi B. zagrożone są karą od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl