fot. twitter.com/janrostowski

Przed komisją ds. wyłudzeń VAT zeznania złożył były minister finansów Jacek Rostowski

 

We wtorek zeznania przed sejmową komisją ds. VAT złożył były minister finansów Jacek Rostowski. Polityk już po raz trzeci zeznawał w sprawie wyłudzeń podatkowych, które miały miejsce za rządów PO–PSL. Rostowski funkcje szefa resortu pełnił w latach 2007 – 2013.

Wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński pytał świadka m.in. o działania, jakie podjął jako szef resortu, które miały ograniczyć wyłudzenia VAT.

Jak zeznał Jacek Rostowski, ministerstwo posiadało wiedzę o oszustwach. Wśród narzędzi, które miały walczyć z przestępstwami, były minister finansów wymienił odpowiedzialność solidarną oraz kaucje.

– Wprowadziliśmy odpowiedzialność solidarną, to była najważniejsza rzecz, a także kaucje, które później zostały podwyższone. Tutaj oczywiście była wiedza i na skutek tej wiedzy zareagowaliśmy. Nie pozwoliliśmy na pogorszenie się sytuacji (…). Nie było pogorszenia sytuacji, jeśli chodzi o dochody z VAT i z akcyzy. Utrzymały się na tym samym poziomie – mówił świadek.

Komisja VAT została powołana w lipcu 2018 roku. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku. Według szacunków w tym okresie z tytułu wyłudzeń podatku VAT Skarb Państwa stracił około 250 mln zł.

Dotychczas członkowie komisji przesłuchali kilkunastu byłych członków rządu m.in. byłą premier Ewę Kopacz.

RIRM/TV Trwam News

drukuj