Komisja śledcza do spraw zbadania nieprawidłowości w VAT rozpocznie oficjalnie swoje prace

Komisja śledcza do spraw zbadania nieprawidłowości w VAT rozpocznie dziś oficjalnie swoje prace. Członkowie komisji mają rozpatrzyć wnioski dowodowe.

W ubiegłym tygodniu podczas inauguracyjnego posiedzenia komisja wybrała posła Marcina Horałę na przewodniczącego. Politycy zajmą się okresem od 2007 r. do 2015 r.

Komisja ma zbadać i ocenić prawidłowość działań poprzedniego rządu w sprawie zapewnienia dochodów z VAT i akcyzy oraz sprawdzić ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

– Sytuacja systemowa w latach 2007-2015 była taka, że nie – jak to w każdym kraju świata – jakieś przestępstwa, w tym podatkowe, się zdarzają. Skala tych przestępstw wzrosła kilkakrotnie. Można powiedzieć, że stworzono cieplarniane warunki dla przestępców podatkowych. To jest ta gruba nieprawidłowość, a od wyjaśniania takich jest komisja – mówił poseł Marcin Horała.

Według ekspertów, Skarb Państwa mógł stracić nawet 300 mld zł. Obecny rząd uszczelnia system poboru podatku VAT. Lukę podatkowa udało się obniżyć nawet o blisko 15 proc. Pieniądze z tego tytułu są przeznaczane m.in. na cele społeczne, w tym program Rodzina 500 plus czy inwestycje.

 

RIRM

drukuj