fot. PAP/Radek Pietruszka

Janusz Piechociński zeznaje przed komisją ds. VAT

Przed sejmową komisją ds. VAT zeznaje Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki w latach 2012-2015. Przesłuchanie koncentruje się między innymi na kwestiach związanych z wyłudzeniem podatku VAT od paliw. Świadek sprawował pieczę nad obrotem tym towarem.

Odpowiadając dziś na pytania członków komisji w zakresie spraw wewnętrznych resortu gospodarki, Janusz Piechociński wykazał się niepamięcią.

Polityk był pytany między innymi o rozwiązania, jakie resort gospodarki wprowadził w odpowiedzi na sygnały dotyczące nieprawidłowości w obrocie paliwami.

– Zwiększenie kontroli, stanowcze działanie jeśli chodzi o urząd dozoru technicznego, rozmowa z przedstawicielami MON, aby także jej placówki, które były we władaniu Agencji Mienia Wojskowego, zostały przeanalizowane i zweryfikowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Wojsko zwracało nam uwagę, że dostosują te zbiorniki do wymogów prawa środowiskowego, ale nie mają na to pieniędzy, a okazało się, że tych zbiorników jest dużo – mówił Janusz Piechociński.

Janusz Piechociński jest kolejnym ministrem rządu PO-PSL, który stanął przed sejmową komisją ds. wyłudzeń VAT. Wcześniej zeznania złożył między innymi były minister finansów Jan Vincent Rostowski.

Komisja VAT-owska powstała na początku lipca 2018 r. Bada ona okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 mld zł.

RIRM

drukuj