[TYLKO U NAS] Red. Bielewicz: Powstanie komisji ds. wyłudzeń VAT pomoże oczyścić kadry w resorcie finansów, skarbówce i sądownictwie

Teraz państwo działa inaczej niż przed 3 laty. O tym świadczy powstanie komisji ds. VAT – to bardzo ważne wydarzenie, które może posłużyć do oczyszczenia kadr w Ministerstwie Finansów, skarbówce, sądownictwie – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Jerzy Bielewicz. Redaktor „Gazety Bankowej” mówił również o aferze GetBack.

W czwartek przedstawiciele rządu w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie spotkają się z poszkodowanymi ws. GetBack.

Jerzy Bielewicz wyjaśnił, czym jest GetBack.

– Nie jest to spółka Skarbu Państwa; jest to spółka giełdowa, prywatna, która powstała bodajże w 2012 r. Na giełdę weszła w 2017 r. w Warszawie, podniosła kapitał z tej giełdy. W sumie mówimy o kwotach rzędu 3,5 mld zł, z czego część jest w obligacjach. Część obligacji została sprzedana instytucjom finansowym, a część prywatnym inwestorom, klientom banków. Tutaj należy wskazać na gwałtowny spadek wartości banków należącej do rodziny Getin Banku – to Idea Bank, Lion’s Bank, instytucje powiązane z finansistą Leszkiem Czarneckim. Należy więc zadać pytania bardzo konkretne: Czy powstanie GetBack’u nie było już na samym początku obarczone złą intencją? Na czym polega ta afera? – pytał redaktor.

Wyjaśnił też mechanizm, którym posługiwał się GetBack, by ukryć swoje nielegalne działania.

– Aby ukryć te praktyki, GetBack stosował kreatywną księgowość; począwszy od parkowania portfeli wierzytelności, czyli np. pożyczał pieniądze innej instytucji finansowej, za jakiś czas odsprzedawał „z zyskiem” tej instytucji swój portfel, odnotowując zyski – tłumaczył dziennikarz z „Gazety Bankowej”.

W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie komisji ds. wyłudzeń podatku VAT. Jerzy Bielewicz ocenił, że takie komisje są dobrymi narzędziami do walki z przestępczością.

– Teraz państwo działa inaczej niż przed 3 laty. To też pokazuje sprawa GetBack’u. O tym także świadczy powstanie komisji ds. VAT. Jest to niezwykle „polityczna” komisja, dlatego że dotyczy również prawa międzynarodowego. Przypomnę, że podatek VAT podlegał dyrektywom unijnym i zastosowanie się do nich powodowało luki w polskim prawie, które z kolei umożliwiały karuzele VAT-owskie. (…) Wydaje się, że powstanie komisji ds. wyłudzeń VAT jest bardzo ważnym wydarzeniem. Z pewnością może posłużyć do oczyszczenia kadr w Ministerstwie Finansów, skarbówce, sądownictwie – stwierdził finansista.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Jerzego Bielewicza można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl