fot. PAP/Darek Delmanowicz

M. Warchoł: W tym roku zajęliśmy majątek przestępców na kwotę ponad 2,5 mld zł

W tym roku w efekcie m.in. przepisów o konfiskacie rozszerzonej zajęto majątek przestępców na kwotę ponad 2,5 mld zł – poinformował w czwartek podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zwrócił uwagę na rolę prawa karnego w gospodarce.

Marcin Warchoł brał udział w panelu dotyczącym domykania luki w podatku VAT. Mówił o wkładzie reprezentowanego przez niego resortu w walkę z wyłudzeniami tego podatku. Wskazał, że w roku 2015 wykryto przeszło dwa razy więcej pustych faktur, w porównaniu do 2014 r. – na kwotę ponad 80 mld zł.

Wiceminister przypomniał, że wyłudzenia VAT nie były traktowane jak przestępstwo, ale wykroczenie – stosowano wobec nich kodeks karny skarbowy, który był znacznie łagodniejszy od kodeksu karnego.

Marcin Warchoł przypomniał, że wprowadzono zmiany w kodeksie karnym dotyczące wyłudzeń VAT oraz – bazując na doświadczeniach włoskich i brytyjskich – regulacje mające na celu pozbawianie przestępców „zaplecza finansowego”, czyli przepisy o konfiskacie rozszerzonej.

„Efekt jest taki oto, że w 2017 r. konfiskata rozszerzona i ogólnie zabezpieczenie majątku doprowadziło do odebrania majątku przestępców na kwotę 1,3 mld zł w przybliżeniu” – poinformował Marcin Warchoł.

Wyjaśnił, że to dwukrotnie więcej niż za dwa poprzednie lata 2014-2016.

„To pokazuje, że pozbawianie majątku przestępców jest najskuteczniejszym narzędziem, bardziej skutecznym niż surowe kary” – zaznaczył.

Podał także aktualne statystyki dotyczące wartości zajmowanych majątków przestępców.

„To jest przeszło 2,5 mld zł dzięki zabezpieczeniu majątku (…) 70 proc. konfiskaty rozszerzonej to jest zajmowane mienie u osób trzecich” – poinformował.

Dodał, że „efekt mrożący” kar 25 lat więzienia za fikcyjne faktury VAT powyżej 10 mln zł też ma swoje znaczenie i odbił się szerokim echem. Marcin Warchoł zwrócił przy tym uwagę na skuteczność prawa karnego w gospodarce. Według niego wcześniej nie było to doceniane.

„Liczba wszczętych śledztw na okres półrocza 2018 to niemal tysiąc. To dwukrotny wzrost w stosunku do całego roku wcześniejszego” – powiedział.

Zwrócił przy tym uwagę na zmiany instytucjonalne, które nastąpiły.

„Skoordynowana akcja z KAS, z CBA pokazuje, że połączone siły państwa są w stanie wygrać z tego typu mechanizmem nakierowanym na gigantyczną falę oszustw. To co dostaliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania” – powiedział.

Zaznaczył, że w lutym 2017 r., gdy weszły w życie przepisy o 25-letniej karze więzienia za fikcyjne faktury nastąpił 80-proc., wzrost wpływów z VAT.

„To pokazuje, że działalność prewencyjna zmian w prawie ma znaczenie nie do przecenienia” – ocenił.

Poinformował, że trwają prace nad nowymi regulacjami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zagrożone karą.

„To bardzo ważna ustawa, która też pomoże w zwalczaniu tego procederu przekongresz podmioty prawne – zapewnił.

Według niego przestępstwo gospodarcze popełnione przez firmę jest dużo bardziej szkodliwe społecznie, niż przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną, przedsiębiorstwo ma bowiem większe możliwości wyrządzenia szkody.

PAP/RIRM

drukuj