fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Warchoł o projekcie ustawy „W obronie chrześcijan”: 400 tys. osób powiedziało „tak”. Ludzie, którzy składali nam podpisy, mówili, że dzięki projektowi wreszcie odzyskują godność, tożsamość

400 tys. osób powiedziało „tak”. Ludzie, którzy składali nam podpisy mówili, że dzięki temu projektowi wreszcie odzyskują godność, tożsamość. Ludzie podnoszą głowy. Dość obrażania, wyszydzania, deptania wartości dla nich najświętszych. Ten projekt to jest swoisty duży ruch społeczny, inicjatywa świecka, która pokazuje, że warto walczyć o zmianę prawa powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, w czwartkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Obywatelski projekt ustawy „W obronie chrześcijan” trafił do Sejmu. Podpisało się pod nim blisko 400 tys. osób.

To absolutny sukces. Wszystkim, którzy złożyli podpisy pod projektem, bardzo dziękujemy za odwagę w obronie wolności religijnej, tożsamości chrześcijańskiej. Dziękujemy za wkład wolontariuszy, a także za wsparcie mediów. Tutaj szczególne słowa podziękowania kieruje do Radia Maryja, TV Trwam, do „Naszego Dziennika”, tygodnika „Niedziela” za promocję tej ważnej akcji, która ma za zadanie zmienić prawo tak, żeby chrześcijanie nie byli dyskryminowani, prześladowani, ośmieszani, atakowani – mówił wiceminister Marcin Warchoł.

W tej chwili mamy do czynienia z ogromną falą agresji w kierunku osób wierzących i w Polsce, i w Europie.

To jest 1400 proc. ataków więcej w ciągu ostatnich siedmiu lat, niż to miało miejsce wcześniej. Ta agresja polega na wkraczaniu do kościołów, przerywaniu nabożeństw, niszczeniu przedmiotów religijnych, miejsc świętych, na zakazywaniu organizowania konkursów o wiedzy biblijnej, tak było m.in. w Łodzi. Z kolei w Szczecinie dyrektorka ściągnęła krzyż ze ściany. Fala agresji postępuje i jeżeli nie postawimy jej tamy, to niestety za chwilę obudzimy się w kraju, w którym chrześcijanie będą traktowani jak sekta – zaznaczył gość TV Trwam.

Opozycja zarzuca Polsce, że projekt jest próbą policzenia poparcia dla Solidarnej Polski i ma być kartą przetargową między mniejszym koalicjantem a większym.

Gdybyśmy chcieli projekty polityczne forsować, to oczywiście mamy swoich posłów. Zgłosilibyśmy projekty poselskie. Mamy inicjatywę rządową, można byłoby to zrobić choćby w formie poprawek do Kodeksu karnego, a przecież wyszliśmy do ludzi. Chcieliśmy pokazać, jak szerokie poparcie jest dla zmian w prawie. Środowiska lewackie zarzucały nam na początku, że nikt tego nie chce, nikt nie jest prześladowany, ośmieszany. Wyszliśmy i proszę bardzo. 400 tys. osób powiedziało „tak”. Ludzie, którzy składali nam podpisy, mówili, że dzięki temu projektowi wreszcie odzyskują godność, tożsamość. Ludzie podnoszą głowy. Dość obrażania, wyszydzania, deptania wartości dla nich najświętszych. Ten projekt to jest swoisty duży ruch społeczny, inicjatywa świecka, która pokazuje, że warto walczyć o zmianę prawa. Jak prawo jest narzędziem dyskryminacji, agresji, hejtu, tak samo my chcemy uczynić to samo prawo narzędziem obrony tych wartości, które wszyscy wyznajemy, które zapewniają, że Polska jest krajem wolności religijnej, tożsamości chrześcijańskiej i tolerancji. Mimo tego, że państwa nie było przez 123 lata, dzięki tym wartościom przetrwaliśmy – zauważył gość programu „Polski Punkt Widzenia”.

Podnosi się, że Polska jest krajem neutralnym światopoglądowo, ale neutralność nie oznacza agresywnej laicyzacji, ateizacji.

Niestety, to postępuje za pośrednictwem części mediów, różnych organizacji społecznych. Wyśmiewane są dzieci, że chodzą na religię. Tutaj musimy stworzyć oprócz zmian w prawie, pewien ruch społeczny, który pokaże, że jest potrzeba obrony właśnie teraz tych wartości – podkreślał Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości wyraził ufność, że obywatelski projekt ustawy zostanie szybko przeprocedowany przez Sejm i zostanie przyjęty.

Jest potrzeba uszczelnienia systemu prawnego. Oczywiście ustawę zawsze można zmienić ustawą, ale już mamy pewien konstrukt, który trzeba jednak wywrócić. To jest trudniejsze. Oby to nigdy nie miało miejsca, że ktoś będzie chciał burzyć przepisy, które przyjmiemy – mówił.

Wiceminister Marcin Warchoł był także gościem audycji „Aktualności dnia”. Cała rozmowa z wiceministrem sprawiedliwości dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl