fot. PAP/Mykola Kalyeniak

Ukraina wyzwala swoje ziemie

Ukraina, mimo gróźb Władimira Putina, kontynuuje wyzwalanie swoich ziem spod okupacji agresora. Dozbrajanie Kijowa kontynuują Amerykanie. W Warszawie z udziałem premiera odbędzie się dziś dyskusja o odbudowie zaatakowanego kraju.

Z informacji przekazanej przez magazyn „Forbes” wynika, że z Rosji – po tym, jak rosyjski prezydent ogłosił mobilizację – wyjechało już około 700 tys. osób. 200 tys. uciekło do Kazachstanu. Bezprawna aneksja i kolejne groźby Kremla nie robią wrażenia na Ukraińcach. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział wyzwalanie kolejnych terenów spod okupacji agresora.

– Od rosyjskich pseudoreferendów nasza armia wyzwoliła już dziesiątki miejscowości. To miejscowości w obwodach chersońskim, charkowskim, ługańskim i donieckim – powiedział Wołodymyr Zełenski.

We wtorek telefonicznie z prezydentem Ukrainy rozmawiała nowa premier Włoch. Podtrzymała poparcie Rzymu dla Kijowa. Przypomniała, że jej kraj nie uznaje fikcyjnych wyników pseudoreferendów. Jednak ciosem dla Rosji jest to, że podobne stanowisko w sprawie bezprawnej aneksji zajął Iran, choć wcześniej sam dostarczał Rosji broń. Ukrainę ponownie chcą dozbroić Amerykanie.

– Ogłaszam nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie więcej broni, amunicji i sprzętu, które jej siły tak skutecznie wykorzystują na polu bitwy – wskazała Laura Cooper, zastępca asystenta amerykańskiego sekretarza obrony ds. Rosji i Ukrainy.

W pakiecie wojskowym o wartości 625 mln dolarów znalazły się m.in. cztery kolejne wyrzutnie HIMARS. Z ust prezydenta USA, Joe Bidena, padła też deklaracja, że broń będzie przekazywana do Kijowa „tak długo, jak będzie trzeba”. Premier Mateusz Morawiecki chce, by przykład z Amerykanów brała Unia Europejska.

„Naszym obowiązkiem jest wsparcie finansowe. Stany Zjednoczone zadeklarowały od 1 mld do 1,5 mld dolarów miesięcznie – Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę taką samą kwotą” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Źródła unijne podały, że państwa Wspólnoty wypracowały porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji. Restrykcje mają pozbawić Moskwę 7 mld euro dochodów, które dotyczą m.in. ograniczeń w handlu. Tymczasem, po tym, jak Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie bezprawnej aneksji, temat powróci w trakcie Zgromadzenia Ogólnego w nadchodzący poniedziałek. Zachód nie cofa się, mimo gróźb Władimira Putina o użyciu broni nuklearnej.

– Nie mamy oznak, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnego użycia broni nuklearnej – wskazała rzecznik Białego Domu, Karine Jean-Pierre.

Coraz odważniej Ukraina mówi o potrzebie odbudowy kraju. Kijów chętnie włączyłby firmy z Polski w odbudowę. Szacunki analityków Pekao S.A. wskazują, że korzyści dla naszej gospodarki w ciągu 10 lat osiągną tutaj nawet do 3,8 procent PKB. Raport przygotowany przez analityków pokazuje, że przy wspólnej współpracy korzyść odniosłaby cała Europa, zwłaszcza gdy mowa o rzadkich surowcach krytycznych dla Unii.

„Europa nie posiada samowystarczalności w tym zakresie i jest uzależniona od dostaw zewnętrznych, w tym pochodzących z niestabilnych geopolitycznie źródeł” – poinformowało Pekao S.A.

Potrzeby inwestycyjne związane z odbudową Ukrainy Pekao S.A. oszacowało na 350 mld dolarów.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl