fot. PAP/Piotr Polak

Wicemin. dr hab. M. Warchoł: Recydywiści, gwałciciele, pedofile będą otrzymywać surowsze kary

Kary dla recydywistów, gwałcicieli czy pedofilów powinny być bezwzględnie zaostrzane. Ktoś, kto krzywdzi dziecko, absolutnie powinien zasługiwać na jak najsurowszą karę, która ma być też odstraszająca dla innych przestępców, więc recydywiści, gwałciciele, pedofile będą otrzymywać surowsze kary. Dla najbardziej zwyrodniałych, brutalnych przestępców sąd będzie mógł orzec bezwzględne dożywocie mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr hab. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Z dniem 1 października w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu karnego.

– Jest to potrzebne po to, żeby uczciwi ludzie mogli czuć się bezpiecznie i mieć przekonanie, że ich codzienne życie nie będzie zagrożone przez bandytów – stwierdził dr hab. Marcin Warchoł.

Reforma Kodeksu karnego zawiera szereg istotnych zmian, dotyczących m.in. długości kar.

– Do tej pory struktura była trzypoziomowa: do lat 15, 25 lat i dożywocie, co sprawiało, że możliwość orzekania kar była mało elastyczna. Od teraz będzie od jednego miesiąca do lat 30 i następnie kara dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd, gdy będzie chciał orzec 17 czy 18 lat, z powodzeniem będzie mógł to uczynić – zwrócił uwagę wiceminister sprawiedliwości.

Dodatkowo zaostrzone zostaną kary za najcięższe przestępstwa.

– Kary dla recydywistów, gwałcicieli czy pedofilów powinny być bezwzględnie zaostrzane. Za zgwałcenie dziecka będzie grozić już kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie. W tej chwili jest to od zaledwie trzech lat do lat 15. Ktoś, kto krzywdzi dziecko, absolutnie powinien zasługiwać na jak najsurowszą karę, która ma być też odstraszająca dla innych przestępców, więc recydywiści, gwałciciele, pedofile będą otrzymywać surowsze kary – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Dodatkowo nowelizacja wprowadzi karę bezwzględnego dożywocia dla najniebezpieczniejszych przestępców.

– Bezwzględne dożywocie sąd będzie mógł orzec dla najbardziej zwyrodniałych, brutalnych przestępców – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

W audycji poruszone zostały także bieżące sprawy polityczne. Wiceminister odniósł się do skrajnie progresywnych postulatów Nowej Lewicy. Zwrócił uwagę, że nie są one tym, czego rzeczywiście chcą Polacy. Zaznaczył, że w lewo skręciła także Platforma Obywatelska i jej przewodniczący, Donald Tusk.

– To są niebezpieczni ludzie. Po raz kolejny chcą wypowiedzieć wojnę przeciwko Kościołowi, tak naprawdę przeciwko nam wszystkim, bo my jako wierni tworzymy Kościół – powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.

Kampanię PO i Lewicy nazwał antyludzką. Przypomniał inne skrajnie lewicowe akcje, które wcale nie pozyskały opozycji elektoratu: sprawę pani Joanny oraz atak na św. Jana Pawła II. Ocenił, że podobnie nieudany będzie Marsz Miliona Serc, który nazwał „Marszem Pustych Serc”.

Całość rozmowy z dr. hab. Marcinem Warchołem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl