fot. pixabay.com/images/id-3877728/

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian procesowych w sprawach dzieci

Resort sprawiedliwości przygotował pakiet prawny zmieniający procedurę karną z udziałem dzieci tak, aby była ona przyjazna i bezpieczna dla najmłodszych. Propozycja ministerstwa czeka na wprowadzenie do wykazu prac rządu.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano zmiany w procedurze karnej, w której pokrzywdzonymi lub świadkami są dzieci. Cały przebieg procedury ma być przyjazny dla najmłodszych i ma zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Pakiet obejmuje 21 zmian m.in. w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym oraz ustawie o ustroju sądów powszechnych. To trzy podstawowe propozycje.

Pierwsza zakłada, że dzieciom pokrzywdzonym seksualnie z urzędu będzie przysługiwał bezpłatny adwokat lub radca prawny. Będzie on miał szczególne doświadczenie w sprawach dot. krzywd seksualnych lub przejdzie specjalne szkolenie – poinformował Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

– Udział dziecka pokrzywdzonego takimi drastycznymi przestępstwami, jakimi są te na tle seksualnym, wiąże się z traumą, lękiem i poczuciem strachu. Obawy pojawiają się również ze strony najbliższych, czy dziecko zostanie dobrze potraktowane. Ważne jest to, aby od samego początku, co właśnie proponujemy w projekcie, pokrzywdzone na tle seksualnym dziecko miało pełnomocnika z urzędu – powiedział Marcin Romanowski.

Drugie założenie pakietu to wprowadzenie obrazkowych pouczeń prawnych dla dzieci  w formie kolorowych grafik tak, aby dziecko wiedziało, dlaczego zeznaje, jakie prawa mu przysługują i do kogo może zwrócić się o pomoc. Resort proponuje także poszerzenie zakresu możliwości korzystania z bezpiecznych pokoi przesłuchań. Obecnie prawo daje możliwość przesłuchania w takim miejscu w przypadku najcięższych przestępstw dzieci do 15 r.ż. Okres ten ma zostać wydłużony do 18 roku życia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj