fot.twitter.com

M. Wójcik: Wkrótce ruszy komisja weryfikacyjna ds. dzikiej reprywatyzacji

Możliwe, że już w tym tygodniu Sejm wybierze członków komisji weryfikacyjnej ds. dzikiej reprywatyzacji. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. Prace komisji będą jawne.

Przewodniczącego komisji musi powołać premier Beata Szydło. Według informacji medialnych miałby nim zostać wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną.

Wreszcie żyjemy w państwie, w którym sprawiedliwość nie jest czymś pustym – ocenia wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Bardzo cieszymy się, że sprawiedliwości staje się zadość, że doprowadzimy do sprawdzenia, czy rzeczywiście rzetelnie był prowadzony proces reprywatyzacji. Działania prokuratury pokazały, że mogło dojść do bardzo poważnych przestępstw, także punkt po punkcie będzie to sprawdzała komisja weryfikacyjna. Osoby, które przez całe lata były wyrzucane na bruk, mogą czuć dziś satysfakcję, że państwo za nimi stanęło, że dzisiaj jesteśmy w stanie sprawdzić różne, często bardzo głośne medialnie sprawy. Komisja weryfikacyjna ruszy już niebawem – poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości.

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która stała się głośna latem 2016 r.

Media ujawniły wtedy szczegóły sprawy działki przy Pałacu Kultury i Nauki wartej ok. 160 mln zł.

Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców – mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj