Trwają intensywne prace nad reformą sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi intensywne prace nad reformą sądów. Szef resortu i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zmiany będą dotyczyć także sędziowskiego sądownictwa dyscyplinarnego.

Często – jak stwierdził minister – działa ono w ramach „źle pojętej solidarności zawodowej” wobec „czarnych owiec” z tego środowiska. Minister na razie nie ujawnił szczegółów.

– Jeżeli popatrzycie państwo na zaufanie do polskiego sądownictwa to można powiedzieć, że ono sięga dna. Zaufanie jest na poziomie niespełna 30%. Jest to bardzo mało. I my chcemy zrobić wiele, żeby to zaufanie odbudować. Krótko mówiąc prokuratura jest od tego, aby działać w sposób zdecydowany, skuteczny, profesjonalny i uczciwy. Podobnie sądy. Jeżeli dochodzi do nieprawidłowości w tym względzie – jeżeli sadownictwo dyscyplinarne nie spełnia swoich zadań, nie karze ludzi, którzy naruszają zasady uczciwości, rzetelności i profesjonalizmu wpływając w ten sposób bardzo negatywnie na odbiór całego środowiska – to zadaniem ministra sprawiedliwości i rządu jest przygotowanie takiego mechanizmu, który zacznie działać, nad nim pracujemy, proszę się uzbroić w cierpliwość – powiedział  Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że propozycje jego resortu spotkają się ze zrozumieniem większości Polaków.

RIRM

drukuj