S. Piotrowicz: Projekty zmian m.in. w KRS zmierzają w kierunku, przywrócenia wymiaru sprawiedliwości narodowi

Sejm powraca w tym tygodniu do rozpatrywania projektu zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. W sobotę odbył się Kongres Prawników Polskich, podczas którego uczestnicy mówili, iż wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale nie takiej, jaką proponuje władza. Jak wskazał w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Stanisław Piotrowicz, dzięki takim wydarzeniom dowiedzieliśmy się, co tak naprawdę myślą i planują środowiska sędziowskie.

Środowiska sędziowskie oficjalnie podnoszą troskę o demokratyczne państwo, przestrzeganie konstytucji czy ochronę praw i wolności obywatelskich. Tymczasem wystarczy trochę poczekać, żeby dowiedzieć się, co za tymi słowami tak naprawdę się kryje. Podczas sobotniego kongresu padło dość ciekawe zdanie z ust profesora z wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego (Wojciech Popiołek – przyp. RIRM). Stwierdził on, że w „demokratycznym państwie prawnym suwerenem nie są wyborcy”. Jak się to ma do zapisu Konstytucji RP? To kto jest suwerenem w państwie? Profesor dodaje, „suwerenem są wartości znajdujące się w prawie, a na straży tych wartości stoją niezależne sądy i niezwiśli sędziowie” – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Okazuje się zatem, że w Polsce ma być nowy ustrój – „sędziokracja” – dodał.

W Polsce ma być nowy ustrój. Już nie demokracja, ale „sędziokracja”, bo sędziowie będą decydować o tym, jakie wartości będą decydowały o naszym życiu publicznym. Wara komukolwiek do tego, bo naród nie ma tu nic do powiedzenia, ponieważ – jak powiedział profesor (Wojciech Popiołek – przyp. RIRM) – „w demokratycznym państwie prawnym suwerenem nie są wyborcy” – wskazał polityk.

Myślę, że w tym tkwi cała istota rzeczy, o co tak naprawdę środowiskom sędziowskim i prawniczym chodzi. Ma być tak, jak było, czyli o wszystkim mają decydować sądy i trybunały, które nie mają żadnej legitymacji demokratycznej – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Projekty zmian ustawodawstwa dotyczącego wymiaru sprawiedliwości zmierzają w tym kierunku, żeby przywrócić wymiar sprawiedliwości narodowi – powiedział gość poniedziałkowego programu „Aktualności dnia”.

Projekty zmian mają na celu, aby wymiar sprawiedliwości funkcjonował w zgodzie z zapisami Konstytucji RP. Teraz widać wyraźnie, kto broni demokracji i Konstytucji RP. Tych wartości broni obecny polski rząd – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Całą rozmowę z pos. Stanisławem Piotrowiczem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj