fot. twitter.com/ipngovpl

IPN: w Turcji odnaleziono szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego – pradziadka „Inki”

W mieście Ardagan we wschodniej Turcji odnaleziono szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, który był pradziadkiem Danuty Siedzikówny „Inki” – podał w poniedziałek IPN. Trumnę z doskonale zachowanym ciałem Rzepeckiego odnaleziono na dawnym cmentarzu katolickim.

W komunikacie o odkryciu szczątków Rzepeckiego IPN powołuje się na doniesienia rosyjskojęzycznego portalu „Gazeta.ru”.

„Początkowo ogłoszono, że to zwłoki rosyjskiego generała Hejmana. Rosjanie wysłali na miejsce Olega Czestiakowa, specjalistę z rosyjskiego wojenno-historycznego archiwum, by ekshumował i zidentyfikował ciało. Z rozmowy dziennikarza +Gazety.ru+ z Czestiakowem wynika jednak, że to nie Hejman, ale podpułkownik Karol Rzepecki” – podał IPN, przypominając, że zmarły w 1894 r. Rzepecki był pradziadkiem Danuty Siedzikówny „Inki”.

Według doniesień i fotografii portalu ciało Rzepeckiego, które odnaleziono na terenie dawnej katolickiej nekropolii w Ardagan, jest doskonale zachowane.

W rosyjskim artykule – jak zwrócił uwagę IPN – nie ma informacji o tym, że Rzepecki był pradziadkiem bohaterki polskiego podziemia.

W tekście mowa jest o dwóch córkach pradziadka Siedzikówny: Marii i Helenie. Ta druga – Helena Tymińska – była autorką pamiętnika, publikowanego we fragmentach w „Biuletynie IPN” na początku tego roku. Artykuł historyka Piotra Szubarczyka pt. „Nieznany pamiętnik babci +Inki+” zawiera liczne fragmenty wspomnień, z których część dotyczy jej wnuczki – Danuty Siedzikówny „Inki”.

Danuta Siedzikówna „Inka” była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie skazana została na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

W 2014 r. zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnalazł i ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką, które zidentyfikowano jako szczątki Danuty Siedzikówny „Inki”. 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym odbył się uroczysty państwowy pogrzeb „Inki” oraz innego żołnierza 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, który został rozstrzelany wraz z „Inką” w gdańskim areszcie.

PAP/RIRM

drukuj