Putin i Erdogan: proces unormowania stosunków Rosji i Turcji zakończony

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, zapewnili dziś w Moskwie o zakończeniu procesu normalizacji w stosunkach obu krajów. Putin ogłosił, że Rosja w najbliższym czasie cofnie zakaz zatrudniania tureckich pracowników budowlanych.

Zakończyliśmy proces normalizacji, nie chcemy więcej wypowiadać tego słowa, chcemy, by zapanowało wzajemne zaufanie” – powiedział Erdogan po posiedzeniu dwustronnego Komitetu Współpracy. Przywódcy uczestniczyli w jego obradach po raz pierwszy od grudnia 2014 r.

Putin na wspólnej konferencji prasowej oświadczył, że oba kraje odnowiły relacje na wszystkich poziomach. Podkreślił, że Rosja i Turcja mają „dobry potencjał rozwoju stosunków dobrego sąsiedztwa” i jest możliwe dążenie do „jakościowo nowego poziomu współpracy”.

Prezydenci porozumieli się w sprawie zniesienia zakazu wydawania przez Rosję wiz pracowniczych obywatelom Turcji – poinformował Putin. Erdogan wyraził życzenie, by wszystkie restrykcje nałożone przez Rosję na Turcję pod koniec 2015 r. zostały zniesione. Moskwa wprowadziła sankcje gospodarcze i wizy dla Turków w reakcji na zestrzelenie przez tureckie lotnictwo samolotu wojskowego Rosji nad granicą syryjsko-turecką.

Wcześniej, przed kryzysem na linii Moskwa-Ankara, oba kraje prowadziły rozmowy o dużych projektach energetycznych, w tym o budowie gazociągu po dnie Morza Czarnego – Tureckiego Potoku (Turkish Stream). Putin powiedział w piątek, że rosyjski koncern Gazprom jest gotów ułożyć dwie nitki tego rurociągu. Przez pierwszą z nich dostarczany byłby gaz na potrzeby wewnętrzne Turcji, druga służyłaby do tranzytu gazu do Unii Europejskiej.

Prezydent Rosji przypomniał, że w lutym nabrało mocy prawnej porozumienie międzyrządowe w sprawie budowy Tureckiego Potoku.

Rosja i Turcja powołały dziś również wspólny fundusz inwestycyjny na kwotę 1 mld dolarów.

Putin podkreślił, że oba kraje współpracują obecnie przy „rozwiązywaniu najostrzejszych konfliktów, przede wszystkim w Syrii”. Ministerstwa obrony i służby specjalne obu krajów łączy teraz „pełen zaufania i bardzo skuteczny dialog” – zapewnił.

O budowie gazociągu Turecki Potok Rosja i Turcja zaczęły rozmawiać po zablokowaniu przez Komisję Europejską projektu gazociągu South Stream. Początek prac nad budową pierwszej nitki, dostarczającej gaz wyłącznie na potrzeby Turcji, zapowiadano na pierwsze półrocze 2017 r. Jesienią zeszłego roku Gazprom poinformował, że strona turecka zaoferowała możliwość dostarczania gazu przez Turecki Potok do granicy turecko-greckiej. Następnie szef MSZ Siergiej Ławrow zadeklarował, że Rosja gotowa jest przedłużyć na terytorium UE jedną z dwóch nitek Tureckiego Potoku, jeśli otrzyma pisemne gwarancje od Unii, że projekt ten będzie realizowany.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl