fot. PAP/EPA

Biały Dom: Trump poprze ustawę zaostrzającą sankcje wobec Rosji

Prezydent Donald Trump poprze ponadpartyjne porozumienie w Kongresie w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej ingerowaniem w wybory w USA i jej rolą w konflikcie na Ukrainie – oświadczyła w niedzielę (czasu lokalnego) rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Administracja popiera twarde stanowisko wobec Rosji szczególnie, jeśli chodzi o kwestię nałożenia tych sankcji – podkreśliła Sarah Sanders w programie „This Week” na antenie stacji ABC News.

W pierwotnej wersji ta ustawa (w sprawie sankcji) była źle napisana, ale podjęliśmy współpracę z Izbą Reprezentantów i Senatem – z czego administracja się cieszy – by wprowadzić konieczne zmiany. Popieramy tę ustawę w obecnej wersji – dodała rzeczniczka.

Porozumienie przedstawicieli Partii Demokratycznej i Republikańskiej stawia kongresmenów obu ugrupowań na kursie kolizyjnym z Białym Domem, który starał się zablokować przyjęcie ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, a prezydent Donald Trump jest zwolennikiem ocieplenia relacji z Moskwą – oceniła agencja AP.

Administracji do tej pory udawało się wybiegami proceduralnymi spowolnić pracę nad ustawą w Izbie Reprezentantów, teraz jednak może ona zostać przegłosowana we wtorek, czyli jeszcze przed sierpniową przerwą w pracach Kongresu. Biały Dom ma poważne zastrzeżenia do szczególnie ważnego zapisu, zgodnie,  z którym prezydent musiałby uzyskać aprobatę kongresmenów, gdyby zamierzał złagodzić lub znieść sankcje wobec Rosji.

Według AP gdyby teraz Biały Dom usiłował zawetować projekt ustawy, wywołałby protesty zarówno Republikanów, jak i Demokratów w Izbie Reprezentantów, a ewentualne weto prezydenta zostałoby odrzucone. AFP komentuje zaś, że ustawa de facto „zwiąże ręce” administracji i podda kontroli Kongresu jej działania mające na celu nawiązanie bliższych relacji z Moskwą.

Poza sankcjami wobec Rosji demokratyczni i republikańscy kongresmeni uzgodnili też plan sankcji wobec Iranu i Korei Północnej.

PAP/RIRM

drukuj