Będzie szeroka współpraca Węgier z Rosją

Będzie współpraca ponad unijnymi sankcjami i uzgodnieniami krajów członkowskich. A chodzi o spotkanie prezydenta Rosji z premierem Węgier, którzy dogadali się w sprawie dalszej współpracy gazowej na nowych, preferencyjnych warunkach.

Premier Węgier Victor Orban stawia na Rosję, a nie unijne partnerstwo w kwestiach politycznych i gospodarczych. Takie wnioski można wysnuć po jego wczorajszym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. A sprawa dotyczy głównie kwestii dostarczania przez Gazprom gazu na nowych, korzystnych dla Budapesztu warunkach.

Pozostały jedynie kwestie techniczne; porozumienie polityczne jest już zatwierdzone. W ramach obecnego kontraktu jest możliwość wykorzystania gazu, którego wcześniej nie zużyliśmy. Będziemy także płacić za gaz w momencie, kiedy z niego korzystamy – powiedział Victor Orban, premier Węgier.

Ma tu chodzić o gaz dostarczony na Węgry po 2015 roku. Władimir Putin liczy, że szeroka współpraca obejmie także inne sektory gospodarki.

Podmioty rosyjskie i węgierskie ustaliły więź partnerską. Mamy nadzieję, że podpisane dziś odpowiednie dokumenty pomogą wzmocnić współpracę i zrealizujemy szereg projektów, także w zakresie opieki zdrowotnej i przemysłu rolnego – podkreślił Władimir Putin, prezydent Rosji.

Wiktor Orban nawoływał, by w ślady Węgier poszła cała wspólnota i uregulowała swoje relacje z Moskwą.

To jest moje osobiste przekonanie, że współpraca i dobre relacje są nie tylko w interesie Węgier, ale i całej Europy. Relacje między Rosją a Unią Europejską muszą zostać jak najszybciej uregulowane. Muszą być także rozliczone w sposób racjonalny – zaznaczył Victor Orban.

Nie wiadomo jednak, jak pojmowana przez Victora Orbana racjonalność będzie się miała do wydarzeń na wschodzie Ukrainy. To właśnie wsparcie przez Rosję separatystów jest przyczyną nakładania przez Unię Europejską coraz to nowszych sankcji wizowych i gospodarczych.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl