Media w Rosji: Umowy o LNG z USA pomogą Polsce w rozmowach z Gazpromem

Rosyjskie media napisały, że umowy o LNG z USA pomogą Polsce w rozmowach z Gazpromem. Chodzi o 20-letni kontrakt ws. dostaw gazu skroplonego podpisany przez PGNiG z amerykańskimi firmami. Co roku do Polski ma trafiać blisko 3 mld m sześć. gazu.

Dzienniki „Wiedomosti” i „Kommiersant” zauważyły, że umowy wzmacniają pozycje strony polskiej w negocjacjach z Gazpromem. Rosyjski koncern będzie musiał iść na ustępstwa, by utrzymać część swego rynku – podkreślają.

Były wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki stwierdził, że Polska krok po kroku zmierza w kierunku pełnego bezpieczeństwa energetycznego.

To jest milowy krok do zapewnienia Polsce całkowitego bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślam, że możemy dzisiaj kupować i sprowadzać do Polski gaz z każdego miejsca na świecie, ponieważ kiedyś śp. prezydent Lech Kaczyński i premier Jarosław Kaczyński zainicjowali budowę terminala gazowego w Świnoujściu. Dzięki terminalowi możemy uniezależnić się od Rosji. Gaz, który kupujemy w długoterminowym kontrakcie ze Stanów Zjednoczonych pozwoli nam wypełnić lukę, jaka powstałaby po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem. Kontrakt z Gazpromem, który wciąż jeszcze obowiązuje, jest dla Polski niekorzystny – powiedział Maciej Małecki.

Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022. Do tego czasu ma być gotowy także gazociąg Baltic Pipe, który jeszcze bardziej uniezależni Polskę od dostaw rosyjskiego Gazu. Połączenie z Norwegią pozwoli na sprowadzenie do Polski 10 mld m sześć. surowca Dodatkowo ma być rozbudowany terminal LNG w Świnoujściu.

Według ekspertów, za kilka lat będziemy mogli odsprzedawać surowiec innym państwom regionu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl