fot. PAP/EPA

Szczyt NATO-Rosja bez porozumienia

Brakiem porozumienia zakończyło się spotkanie Rady NATO-Rosja. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, po zakończeniu rozmów, poinformował o głębokich różnicach między stronami negocjacji, które były prowadzone w szczerej i poważnej atmosferze.

Spotkanie Rady NATO-Rosja było pierwszym od 2014 roku. Rozmowy zostały zawieszone po rosyjskiej interwencji zbrojnej na Ukrainie. To właśnie ten konflikt – jak informuje Jens Stoltenberg – był jednym z głównych tematów rady.

Szef NATO poinformował, że wszyscy uczestnicy podkreślali konieczność pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie, a na Rosji spoczywa szczególna odpowiedzialność, aby tak się stało. Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego wyrazili także zaniepokojenie ostatnimi incydentami nad Morzem Bałtyckim z udziałem rosyjskich samolotów wojskowych. Mimo to, w tej i innych poruszanych sprawach między NATO, a Rosją nadal są głębokie i trwałe różnice. Do odbywających się rozmów odniósł się dzisiaj minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Wiemy, że prowokacje z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dni ta demonstracja siły tworzy sytuację, którą za wszelką cenę trzeba wyeliminować i jasne reguły zapobiegające przekształceniu takich incydentów w zagrożenie dla bezpieczeństwa muszą być wyznaczone. Rosja musi wiedzieć, że takie prowokacje nie będą tolerowane – powiedział Antoni Macierewicz.

 

TV Trwam News

drukuj