fot. wikipedia.org

Uroczystości ku czci św. Wojciecha od soboty w Gnieźnie

Pod znakiem jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski odbywać się będą w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Modlitwom towarzyszyć będą obecne w archidiecezji gnieźnieńskiej znaki Światowych Dni Młodzieży.

Święto ku czci biskupa i męczennika celebrowane będzie w Gnieźnie w sobotę i niedzielę. Uroczystą, odpustową Mszę św. poprowadzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

„Tegoroczny odpust jest przedłużeniem radości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, jaki świętowaliśmy przed kilkoma dniami w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Św. Wojciech odegrał ogromną rolę u zarania chrześcijaństwa w Polsce” – powiedział we wtorek w Gnieźnie prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Jak dodał, Jan Paweł II wskazał w czerwcu 1979 r. w Gnieźnie, że świadectwo śmierci męczeńskiej św. Wojciecha, „przypieczętowało w sposób szczególny chrzest, jaki przed tysiącem lat przyjęli nasi praojcowie. Męczeńskie zwłoki apostoła, biskupa Wojciecha, legły u fundamentów chrześcijaństwa na całej polskiej ziemi”.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w sobotę nieszporami, którym przewodniczyć będzie metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc. Wieczorem z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Jak podkreślił ks. abp Wojciech Polak, podczas tegorocznego odpustu trwać będzie również diecezjalne święto młodzieży, która przybędzie do grobu i relikwii św. Wojciecha nie tylko z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej, ale także z Czech, Niemiec, Holandii i Francji.

„Młodzi zgromadzą się wokół znaków Światowych Dni Młodzieży, które przybędą do Gniezna, aby nam towarzyszyć podczas uroczystości odpustowych” – powiedział ks. abp Wojciech Polak.

W sobotni wieczór, na gnieźnieńskim rynku rozpocznie się czuwanie przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży oraz ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani. Symbole Światowych Dni Młodzieży przybyły do archidiecezji gnieźnieńskiej w minioną niedzielę.

W niedzielę, przed głównymi uroczystościami odpustowymi, ulicami miasta na plac św. Wojciecha u podnóża katedry przejdzie procesja z relikwiami męczennika. W Mszy Św. odpustowej ma wziąć udział około 30 biskupów z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy, a także pielgrzymi z całego kraju i spoza Polski.

„Nawiedzenie grobu naszego męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za dar chrztu naszej ojczyzny i za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na naszej, polskiej ziemi” – powiedział rzecznik kurii metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

W tym roku minęła 30. rocznica zniszczenia sarkofagu św. Wojciecha. W nocy z 19 na 20 marca 1986 roku trzej sprawcy włamali się do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Ich łupem padły elementy sarkofagu. Przestępcy zniszczyli relikwiarz, zabierając srebrne elementy w tym figurę świętego.

W krótkim czasie milicji udało się zatrzymać sprawców i inicjatora kradzieży, odzyskano też skradzione srebro. Niestety, część srebrnych elementów zabytkowego relikwiarza z XVII w. autorstwa Petera von der Renena została zniszczona i przetopiona. Sąd skazał przestępczą szajkę na kary wieloletniego więzienia.

PAP/RIRM

drukuj