fot. flickr.com

V. Orban o negocjacjach budżetowych w UE: Stanowiska Polski i Węgier całkowicie się pokrywają

Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają. Musimy bronić traktatu o UE i naszych interesów narodowych –  mówił w Polsat News Viktor Orban, premier Węgier, który przybył dzisiaj z wizytą do Polski.

Viktor Orban podkreślał, że w ostatnich dniach odbyło się wiele spotkań polsko-węgierskich, jednak – jak ocenił – uzgodnienie wspólnego stanowiska Węgier i Polski ws. unijnego budżetu było łatwe.

„Jest w żywotnym interesie Polski i Węgier, żeby bronić naszego stanowiska. Po drugie, wicepremier Jarosław Kaczyński miał rację forsując swoje stanowisko, a po trzecie premier Mateusz Morawiecki – rozumiemy się i znamy dobrze – był w stanie wypracować właściwy manewr, żeby wyjść na właściwe stanowisko, które osiągnęliśmy teraz” – mówił.

„Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają – musimy bronić traktatu o UE, musimy bronić naszych interesów narodowych, musimy bronić zasobów finansowych, które należą się naszym krajom, uzgodniliśmy, jak to robić” – dodał.

Podczas wywiadu premier Węgier był pytany o to, czy w jego ocenie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na najbliższym szczycie.

„Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego” – powiedział premier Węgier.

„Występujemy jako jeden blok polsko-węgierski i możemy osiągnąć porozumienie, co byłoby wielkim sukcesem” – dodał.

Według Viktora Orbana, mechanizm warunkowości wypłat z budżetu z praworządnością nie ma nic wspólnego ze sprawami finansowymi.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl